برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  58 , شماره  4 ; از صفحه 367 تا صفحه 372 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي ميزان تحرك اسپرم دم اپيديديم شتر يك كوهانه در Green buffer با يا بدون زرده تخم مرغ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی علوم درمانگاهی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: ارزيابي تحرك اسپرم اخذ شده از قسمتهاي مختلف اپيديديم شتر يك كوهانه در محيط Green buffer با يا بدون زرده تخم مرغ.
طرح: مطالعه توصيفي.
نمونه ها: بيضه شترهاي يك كوهانه ايران.
روش: گرفتن بيضه 50 نفر از شترهاي يك كوهانه نحر شده در كشتارگاه (يكصد بيضه) برش دم اپيديديم و قرار دادن اسپرم به تفكيك بيضه راست و چپ و قرار دادن آنها در محيط Green buffer و ارزيابي تحرك آنها.
تجزيه و تحليل آماري: آمار توصيفي، استفاده از مربع كاي.
نتايج: اسپرمهاي گرفته شده از بيضه حمل و نقل شده در محيط سرم فيزيولوژيك گرم عمدتا فاقد تحرك بودند، در حالي كه حدود 80 درصد ميانگين اسپرمهاي دم اپيديديم حمل شده در مجاورت يخ متحرك بودند. پس از قرار گرفتن در گرمخانه، ميزان تحرك اسپرمهاي سر، بدنه نزديك به سر، بدنه نزديك به دم اپيديديم و دم اپيديديم حدودا به ترتيب 5، 20، 50 و 90 درصد بود. هيچ گونه اختلاف معناداري بين ميزان تحرك اسپرمهاي گرفته شده از بيضه راست و چپ وجود نداشت. حدود 80 درصد از اسپرمهاي ناحيه دم، 30 درصد از اسپرمهاي ناحيه بدنه و 5 درصد از اسپرمهاي ناحيه سر در محيط Green buffer با 20 درصد زرده تخم مرغ داراي حركت بودند كه اختلاف بين آنها معنادار بود. (P<0.05). اين ميزان اختلاف در ساعت دوم آزمايش براي اسپرمهاي گرفته شده از سر اپيديديم (بدون تحرك) و اسپرمهاي گرفته شده از بدنه اپيديديم (با 10 درصد تحرك) كمتر شده و نسبت اختلاف آنها با اسپرمهاي گرفته شده از دم اپيديديم (با 70 درصد تحرك) بيشتر بود (P<0.01). اختلاف تحرك در اسپرمهاي گرفته شده از دم با ديگر قسمتها تا پايان زمان مطالعه باقي ماند. ميزان تحرك اسپرم گرفته شده از دم اپيديديم در محيط Green buffer بدون زرده تخم مرغ بود در حالي كه بعدا كاهش پيدا كرده و تا پايان آزمايش ميزان تحرك اسپرمهاي موجود در محيط حاوي زرده تخم مرغ بالاتر ماند.
نتيجه گيري: اسپرم دم اپيديديم شتر يك كوهانه توان ماندگاري در محيط Green buffer را دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حملی، ح.، و تاجیک، پ. (1382). ارزیابی میزان تحرک اسپرم دم اپیدیدیم شتر یک کوهانه در Green buffer با یا بدون زرده تخم مرغ. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), 58(4), 367-372. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5035Vancouver : کپی

حملی حسین، تاجیک پرویز. ارزیابی میزان تحرک اسپرم دم اپیدیدیم شتر یک کوهانه در Green buffer با یا بدون زرده تخم مرغ. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران). 1382 [cited 2021September18];58(4):367-372. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5035IEEE : کپی

حملی، ح.، تاجیک، پ.، 1382. ارزیابی میزان تحرک اسپرم دم اپیدیدیم شتر یک کوهانه در Green buffer با یا بدون زرده تخم مرغ. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), [online] 58(4), pp.367-372. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5035. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی