برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  58 , شماره  4 ; از صفحه 323 تا صفحه 327 .
 
عنوان مقاله: 

تشخيص زودهنگام توكسوپلاسموز تجربي در خون رت به روش PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: تعيين زمان ظهور و بقاي انگل در خون رت هايي كه به صورت تجربي به توكسوپلاسما گونديي آلوده شده اند و همچنين تشخيص زودرس آلودگي توكسوپلاسمايي در رت با استفاده از روش PCR.
طرح: مطالعه تجربي.
حيوانات: تعداد پنج سر رت عاري از توكسوپلاسما و 10 سر رت آلوده به توكسوپلاسما گونديي استفاده شدند كه زاده هاي 5 جفت والدين نسل دوم حاصل از 3 جفت والدين نسل اول بودند.
روش: ابتدا ده سر رت سالم را با سويه RH توكسوپلاسما گونديي از طريق تزريق داخل صفاقي آلوده كرده سپس براي مدت 30 روز هر 24 ساعت يكبار از رت هاي آلوده خونگيري شد. از خون رت هاي آلوده DNA استخراج و با استفاده از پرايمرهاي طراحي شده اختصاصي و حساس به نامهاي SDKF و SDKR آزمايش PCR انجام گرفت.
نتايج: طبق نتايج به دست آمده 48 ساعت پس از شروع آلودگي انگل در خون با روش PCR قابل شناسايي بود. حضور DNA  انگل تا 16 روز بعد ادامه داشت ولي پس از روز هفدهم از خون ناپديد گشت.
نتيجه گيري: دو پرايمر طراحي شده به خوبي قادرند كه آلودگي تكوسوپلاسمايي (سويهRH ) را درخون رت با روش PCR شناسايي نمايند. لذا از اين دو پرايمر حساس و اختصاصي براي تشخيص زود هنگام آلودگي مي توان استفاده كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی