برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  - , شماره  12 ; از صفحه 89 تا صفحه 106 .
 
عنوان مقاله: 

شبيه سازي عددي تغيير شكل لوله با سرعت تغيير شكل زياد در فرآيند جوشكاري انفجاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی، دانشکده فنی، دانشگاه گیلان
 
چکیده: 

جوشکاري انفجاري فرآيندي است که جهت اتصال سطوح صاف و استوانه اي فلزات از جنسهاي مختلف بکار مي رود. اين فرآيند پديده اي است ديناميکي که براي شکل هندسي مورد نظر با توجه به جنس انتخاب شده، در طي سي ميکرو ثانيه انجام مي گردد.
در اين مقاله با استفاده از برنامه نويسي اجزاي محدود در محيط برنامه نويسي اباکوس و همچنين استفاده از معادله فشار زمان JWL موفق به مدلسازي و تعيين رفتار برخورد ناشي از انفجار مواد منفجره با در نظر گرفتن نرخ کرنش بسيار بالا شده که از نتايج اين مدلسازي در طراحي انتخاب مناسب پارامترهاي مهم جوشکاري انفجاري استوانه ها استفاده مي گردد.
اين مدلسازي براي قطعات استوانه اي شکل از جنس آلومينيوم با در نظر گرفتن نرخ کار سختي صورت گرفته است. هدف از آن بدست آوردن پارامترهاي مهم طراحي فرآيند جوشکاري انفجاري نظير سرعت برخورد لوله به توپي زاويه ديناميکي برخورد، فشار ناشي از انفجار مواد منفجره در سطوح تماس با مواد منفجره و نهايتا مقدار تنش و کرنش ايجاد شده در لوله تحت تغيير شکل مي باشد. با مقايسه صورت گرفته بين نتايج حاصل از مدلسازي و شرايط تحقق جوش، وجود اتصال قبل از انجام تست با خطاي کم قابل پيش بيني مي باشد. با توجه به نتايج بدست آمده از مدل، صورت پذيرفت. بعد از انجام تستهاي متالوگرافي و مشاهده سطح مشترک موجي شکل در فصل مشترک اتصال که در اثر تغيير شکل پلاستيک آلومينيوم بوجود آمده بود، از صحت پارامترهاي بدست آمده از شبيه سازي جهت داشتي اتصال قوي و موجي شکل اطمينان حاصل گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی