برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  58 , شماره  4 ; از صفحه 297 تا صفحه 300 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه امواج الكترو كارديو گرام و محور الكتريكي قلب در جوجه هاي گوشتي مبتلا به آسيت تجربي، با استفاده از مدل خوراكي T3 با جوجه هاي سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی فیزیولوژی، فارماکولوژی و سم شناسی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: مطالعه تاثير آسيت تجربي با استفاده از مدل خوراكي T3 بر روي امواج الكتروكارديوگرام و محور الكتريكي قلب.
طرح: مطالعه مقايسه اي.
حيوانات: صد و پنجاه قطعه جوجه گوشتي يكروزه از نژاد راس.
روش: جوجه ها در دو گروه مساوي و مجزا و نزديك به هم به صورت گروه كنترل و گروه آزمايش تا 6 هفته در روي بستر پرورش يافتند. تجويز خوراكي هورمون تري يدوتيرونين (1.5 ppm) به گروه آزمايش از روز ششم تا پايان دوره صورت گرفت. با مجزا نمودن 5 جوجه از هر گروه در پايان هر يك از هفته هاي دوم تا ششم و ثبت الكتروكارديوگرام هر يك از آنها انجام پذيرفت.
تجزيه و تحليل آماري: تعيين اختلاف بين گروه كنترل و آزمايش به روش آزمون تي استيودنت و نيز اختلاف بين هفته هاي مختلف با استفاده از تجزيه واريانس.
نتايج: در اشتقاقهاي aVR,III و aVR و بين دو گروه كنترل و آزمايش، موج R در پايان هفته سوم و ششم و موج S در پايان هفته هاي دوم و ششم و نيز هر دو اين امواج در ميانگين جمع كل هفته هاي تمام دوره، اختلاف معني داري را به صورت افزايش ارتفاع در گروه آزمايش نشان دادند. درجات محور الكتريكي قلب اگر چه در گروه آزمايش نسبت به گروه كنترل در جهت مثبت تغيير يافته بود ولي بين دو گروه كنترل و آزمايش و بين هفته هاي مختلف اختلاف معني داري را ظاهر نساخت.
نتيجه گيري: با ثبت و مطالعه الكتروكارديوگرام در جوجه هاي گوشتي مبتلا به آسيت تجربي با استفاده از مدل خوراكي T3 امواج R و S بخصوص پس از 6 هفته استفاده مداوم خوراكي، دچار افزايش مي شوند كه شاهدي بر هيپرتروفي بطني و عوارض مربوطه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تشفام، م.، و نوده، ح.، و کرامتی، ک. (1382). مقایسه امواج الکترو کاردیو گرام و محور الکتریکی قلب در جوجه های گوشتی مبتلا به آسیت تجربی, با استفاده از مدل خوراکی T3 با جوجه های سالم. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), 58(4), 297-300. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5006Vancouver : کپی

تشفام مسعود، نوده حسن، کرامتی کیوان. مقایسه امواج الکترو کاردیو گرام و محور الکتریکی قلب در جوجه های گوشتی مبتلا به آسیت تجربی, با استفاده از مدل خوراکی T3 با جوجه های سالم. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران). 1382 [cited 2021June16];58(4):297-300. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5006IEEE : کپی

تشفام، م.، نوده، ح.، کرامتی، ک.، 1382. مقایسه امواج الکترو کاردیو گرام و محور الکتریکی قلب در جوجه های گوشتی مبتلا به آسیت تجربی, با استفاده از مدل خوراکی T3 با جوجه های سالم. مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشگاه تهران), [online] 58(4), pp.297-300. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5006. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی