برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير افشانه داخل بيني دسموپرسين و ديكلوفناك سديم و تركيب هر دو دارو در درمان كوليك كليوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به شيوع بالاي سنگهاي سيستم ادراري و رنال كوليك ناشي از آن و نيز با توجه به خاصيت آنتي ديورتيك دسموپرسين و در نتيجه كاهش فشار در سيستم جمع كننده ادراري و نيز عدم نياز به تزريق در مصرف اين دارو بر آن شديم تا اثر بخشي دسموپرسين در درمان رنال كوليك را بررسي و آن را با ديكلوفناك سديم تزريقي مقايسه كنيم.
روشها: از فروردين ماه سال 1380 لغايت مهرماه سال 1381، 90 بيمار با تشخيص كوليك
كليوي كه در دو بيمارستان وابسته به دانشگاه علوم پزشكي اصفهان بستري شده بودند به طور تصادفي به سه گروه 30 نفري تقسيم گرديدند. به گروه الف، 40 ميكروگرم افشانه داخل بيني دسموپرسين، به گروه ب، 75 ميليگرم آمپول ديكلوفناك سديم (Voltaren) و به گروه ج هر دو دارو تجويز گرديد. درد براساس Visual Analogue Scale در هنگام تجويز و 20 ،10 و 30 دقيقه بعد از تجويز دارو مورد ارزيابي قرار گرفت.
نتايج: سطح درد قبل از درمان و توزيع سني و جنسي در هر سه گروه مشابه بود. در اين مطالعه 6/55% بيماران گروه الف و 6/86% بيماران گروه ب و 90% بيماران گروه ج تسكين كامل يا بهبودي نسبي درد را نشان دادند.
در مطالعه ما هر سه نوع تجويز دارو بر روي كاهش ميزان درد در دقايق 10، 20 و 30 موثر بودند كه اين كاهش از نظر آماري معني دار بود (P<0.05). در دقيقه 10 كاهش درد بين گروههاي الف و ب و نيز بين گروههاي ب و ج تفاوت معني داري نداشت ولي كاهش درد در گروه ج بيش از گروه االف بود كه اين اختلاف معني دار است.
در دقايق 20 و 30 ميزان كاهش درد در گروه الف كمتر از گروه ب و گروه ج بود كه اين اختلاف معني دار بود ولي اختلاف بين گروه ب و ج به سطح معني داري آماري نرسيد.
بحث: دسموپرسين مزاياي متعددي دارد، مثلا آساني مصرف و عدم وجود عوارض آشكار اين دارو را جهت درمان سرپايي مناسب مي سازد. دسموپرسين به سرعت اثر مي كند و به نظر مي رسد كه هم به صورت درمان منفرد و هم در تركيب با ديكلوفناك در كاهش درد كوليك كليوي موثر باشد و ممكن است كه اثر ضد درد ديكلوفناك را تقويت كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تدین، ف.، و عبادزاده، م.، و بهاالدینی، ک. (1382). تاثیر افشانه داخل بینی دسموپرسین و دیکلوفناک سدیم و ترکیب هر دو دارو در درمان کولیک کلیوی. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 21(70-69), 55-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4981Vancouver : کپی

تدین فرهاد، عبادزاده محمدرضا، بهاالدینی کامبیز. تاثیر افشانه داخل بینی دسموپرسین و دیکلوفناک سدیم و ترکیب هر دو دارو در درمان کولیک کلیوی. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1382 [cited 2021June15];21(70-69):55-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4981IEEE : کپی

تدین، ف.، عبادزاده، م.، بهاالدینی، ک.، 1382. تاثیر افشانه داخل بینی دسموپرسین و دیکلوفناک سدیم و ترکیب هر دو دارو در درمان کولیک کلیوی. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 21(70-69), pp.55-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4981. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی