5 SID.ir | شيوع عفونت با ويروس هپاتيت C، هپاتيت B و HIV در بيماران هموفيل

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع عفونت با ويروس هپاتيت C، هپاتيت B و HIV در بيماران هموفيل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بهداشتی نظامی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله
 
چکیده: 

بيماران هموفيلي به دليل دريافت مداوم فرآورده هاي خوني در مواجهه با خطر بالاي ابتلا به انواع هپاتيت بخصوص عفونت با ويروس هپاتيت (HCV) C هستند. در حال حاضر به دليل در دسترس نبودن واكسن موثري براي پيشگيري از هپاتيت C، ابتلا به اين بيماري به دنبال تزريق خون و فرآورده هاي خوني به عنوان يك مشكل همچنان باقي مانده است. در اين مطالعه ما بر آن شديم كه شيوع عفونت با HCV و عوامل خطرساز آن را به همراه شيوع عفونت با HBV و HIV در گروهي از بيماران هموفيلي در ايران بررسي كنيم.
در يك مطالعه
مقطعي، كليه بيماران هموفيلي كه در طول سال 1379 به «كانون هموفيلي ايران» مراجعه نمودند مورد مطالعه قرار گرفتند. آنتي بادي عليه ويروس هياتيت (anti-HCV Ab) C در سرم خون بيماران ابتدا به روش الايزا نسل دوم بررسي شد و سپس با استفاده از روش RIBA نسل دوم تاييد گرديد. ماركرهاي HBs Ag،HBs Ab  و HIV Ab نيز در سرم خون بيماران بررسي شد.
در مجموع 176 بيمار هموفيل وارد مطالعه شدند. در 106 بيمار
(%60.2) anti-HCV Ab مثبت بود. ارتباط معني داري بين مثبت شدن anti-HCV Ab با جنس، سن، وضعيت تاهل، نوع و شدت اختلال خونريزي دهنده، نوع و تعداد فاكتورهاي انعقادي مصرفي و سابقه خانوادگي هپاتيت در بيماران وجود نداشت. همچنين بين مثبت شدن anti-HCV Ab با مثبت شدن HBs Ag نيز در بيماران رابطه اي يافت نشد. اما شيوع anti-HCV Ab در بيماران HBs Ab مثبت به طور معني داري از بيماران HBs Ab منفي بيشتر بود (P=0.038). چهار نفر از بيماران HIV Ab مثبت بودند كه هر 4 بيمار آنها از نظر anti-HCV Ab هم مثبت شدند. در مطالعه ما شيوع بالايي از نظر مثبت شدن anti-HCV Ab در بيماران هموفيلي بدست آمد. از آنجائيكه در حال حاضر راهكارهاي موثري شامل غربالگري اهداكنندگان خون و بخصوص ويروس زدايي نموند خون و فرآورده هاي تزريقي و اخيرا استفاده از روشهاي نوتركيبي در تهيه فرآورده ها، به منظور پيشگيري از انتقال عفونتهاي ويروسي از طريق انتقال خون و فرآورده هاي خوني در بسياري از نقاط دنيا اجرا مي شود، يقينا استفاده از راهكارهاي فوق مي تواند در كاهش شيوع ابتلا بيماران هموفيلي به بيماريهاي خطرناك ويروسي از جمله هپاتيت و ايدز موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1564
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی