برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  6 , شماره  2 ; از صفحه 53 تا صفحه 61 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير آموزش بر آگاهي دانش آموزان دبيرستان از بيماري ايدز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ويروس ايدز هر روز 7 هزار جوان 24-10 سال را آلوده مي كند. از طرف ديگر مداخلات آموزشي نظير آموزش در مدارس در خصوص پيشگيري از ايدز، بهترين مداخلات دفاعي عليه گسترش ايدز و آلودگي باHIV  است. از اينرو به منظور بررسي آگاهي دانش آموزان در خصوص بيماري ايدز و نيز به منظور بررسي تاثير آموزش بر آگاهي آنها در خصوص اين بيماري و پيشگيري از آن، مطالعه حاضر طراحي و اجرا گرديد.
اين مطالعه يك مطالعه
نيمه تجربي است كه در سال تحصيلي 81-1380 در دبيرستانهاي پسرانه دولتي منطقه  3آموزش و پرورش تهران اجرا گرديد. تعداد افراد مورد بررسي در اين مطالعه 246 نفر بود. براي انتخاب نمونه ها از روش نمونه گيري طبقه اي تصادفي استفاده شد. جهت تجزيه و تحليل آماري داده ها از نرم افزار آماري SPSS FW استفاده گرديد. نتايج حاصله حاكي از آن بود كه در گروه مورد قببل از آموزش 6/50 درصد افراد از آگاهي خيلي خوب برخوردار بودند، در حاليكه بعد از آموزش3/93 درصد افراد گروه مورد از اطلاعات بهداشتي خيلي خوب برخوردار شده بودند. آزمون t زوج نشان داد كه بين نمرات آگاهي گروه مورد در قبل و بعد از آموزش اختلاف آماري كاملا معني داري وجود دارد (P=0.000)، در حاليكه در گروه شاهد اختلاف آماري معني داري از پيش آزمون تا پس آزمون ملاحظه نشد (P=0.151).
از اينرو توصيه مي شود آموزش ايدز در دبيرستانها به صورت وسيعي اجرا شود تا افرادي كه در سن تاثيرپذيري قرار داشته، يكي از گروه هاي در معرض خطر ابتلا به ايدز را تشكيل مي دهند، در اخذ آگاهي لازم جهت تغيير باور، نگرش و رفتارهاي مربوط به پيشگيري از ايدز، از اين طريق ياري شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبادی فردآذر، ف.، و فشارکی، م.، و هدایت راد، م.، و موسویان پور، م. (1382). تاثیر آموزش بر آگاهی دانش آموزان دبیرستان از بیماری ایدز. حکیم, 6(2), 53-61. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=495Vancouver : کپی

عبادی فردآذر فربد، فشارکی محمد، هدایت راد مهدی، موسویان پور میرکبیر. تاثیر آموزش بر آگاهی دانش آموزان دبیرستان از بیماری ایدز. حکیم. 1382 [cited 2021June14];6(2):53-61. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=495IEEE : کپی

عبادی فردآذر، ف.، فشارکی، م.، هدایت راد، م.، موسویان پور، م.، 1382. تاثیر آموزش بر آگاهی دانش آموزان دبیرستان از بیماری ایدز. حکیم, [online] 6(2), pp.53-61. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=495. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 325 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی