برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  7 , شماره  26 ; از صفحه 75 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري تمركز در صنعت سيمان ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 
در بسياري از کشورهاي جهان هر ساله ميزان تمرکز بازارها در صنايع مختلف اندازه گيري مي شود که نتايج آن راهنماي دولت ها براي سياست گذاري هاي صنعتي و اقتصادي، بقاي رقابت و رعايت حقوق مصرف کنندگان است. براي اندازه گيري تمرکز بازار از روش هاي متعددي استفاده مي شود که معروفترين آنها روش نسبت تمرکز و شاخص هرفيندال است.
مقاله حاضر يک مطالعه موردي از اندازه گيري نسبت تمرکز بازار در صنعت سيمان ايران است که با دو روش فوق محاسبه شده و در آن نسبت تمرکز بازار در دو سال مختلف ( سال 1374 و سال 1381) اندازه گيري و مقايسه شده است. هدف اصلي اين تحقيق اندازه گيري ميزان تمرکز بازار و نشان دادن تغييرات آن در سال 1381 نسبت به سال 1374 است. به علاوه، تغييرات حاصله در دارندگان سهم اصلي اين بازارنيز مورد بررسي قرار مي گيرد.
نتايج مبين اين است که تمرکز بالايي در صنعت سيمان ايران وجود دارد. به طوري که با وجود افزايش تعداد کارخانجات توليد کننده سيمان و افزايش ظرفيت توليد سيمان کشور در طول اين مدت، تمرکز در صنعت سيمان همچنان به نفع شرکت هاي بزرگ تداوم داشته است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بخشی، ل. (1382). اندازه گیری تمرکز در صنعت سیمان ایران. پژوهشنامه بازرگانی, 7(26), 75-96. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4948Vancouver : کپی

بخشی لطفعلی. اندازه گیری تمرکز در صنعت سیمان ایران. پژوهشنامه بازرگانی. 1382 [cited 2021September27];7(26):75-96. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4948IEEE : کپی

بخشی، ل.، 1382. اندازه گیری تمرکز در صنعت سیمان ایران. پژوهشنامه بازرگانی, [online] 7(26), pp.75-96. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4948. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 402 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی