برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رعايت كنترل عفونت در مطبها و درمانگاه هاي دندانپزشكي شهر ورامين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

افزايش انتقال بيماريهاي مانندHBV ،  HIVوHCV  سبب شده است ه دندانپزشكان به كنترل عفونت توجه بيشتري معطوف دارند. مشكلات رعايت كنترل عفونت در كلينيك دندانپزشكي براساس شرايط اقتصادي جامعه تفاوت مي كند و از كشوري به كشور ديگر ممكن است فرق داشته باشد.
هدف از اين مطالعه بررسي رعايت كنترل عفونت در شهر ورامين مي باشد.
در اين مطالعه مشاهده اي، پرسشنامه اي در سه قسمت تهيه شد. قسمت اول و سوم پرسشنامه توسط دندانپزشك و دستيار وي و قسمت دوم توسط پرسشگر و به صورت مشاهده اي تكميل شد. نتايج اين مطالعه نشان داد كه 79.5% و 90.9% به ترتيب از ماسك و دستكش استفاده كردند. 64% در طي كار عينك مي زند. 97.9% از دندانپزشكان بر عليه هپاتيت B واكسينه شده بودند اما 41% تيتر آنتي بادي را انجام نداده بودند. سطح آگاهي دندانپزشكان در مورد طريق انتقال HIV و HBV خوب بود. تمام مطبها داراي فور و 35% داراي اتوكلاو بودند. هيچ يك از دندانپزشكان هند پيس هاي داندانپزشكي را استريل نمي كردند بلكه آن را ضد عفوني مي كردند.
اين مطالعه نشان داد مشكلاتي در ارتباط با استريل كردن هندپيس و استفاده از اتوكلاو وجود دارد و ارايه دوره هاي بازآموزي براي دندانپزشكان و دستياران دندانپزشك امري ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی