برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل باز دارنده در مراجعه غير اورژانسي و منظم عده اي از شهروندان تهراني به دندانپزشك در سال 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف از اين مطالعه مقايسه و بررسي علل بازدارنده در مراجعه افراد به طور غير اورژانسي به دندانپزشك بوده است.
در اين مطالعه كه به صورت مقطعي (Cross sectional) بر روي دويست نفر شامل 109 زن و 91 مرد با ميانگين سني 35 سال از شهروندان تهراني انجام شد، زمان آخرين مراجعه منظم، علت عدم مراجعه و ميزان ترس از دندانپزشكي از سوالات اصلي و سن، جنيسيت، سطح تحصيلات و سيگاري بودن يا نبودن از سئوالات فرعي در پرسشنامه بود.
نتايج نشان داد كه ميانگين عدم مراجعه غير اورژانسي در مردها 265 روز و در زنها 118 روز بود. بيشترين عامل بازدارنده در مراجعه اين افراد عامل عدم احساس نياز در مراجعه غير اورژانسي به دندانپزشكي بوده است. (در حدود 60%) كمبود وقت و عدم توان پرداخت هزينه هاي دندانپزشكي به ترتيب از عوامل بعدي در عدم مراجعه غير اورژانسي به دندانپزشك عنوان گرديد ( به ترتيب 41.3% و 28.2%). عدم اطمينان افراد به كنترل بهداشت و آلودگي زدايي توسط دندانپزشكان ضعيفترين عامل از عوامل بازدارنده بود (1.8% در زنان و 4.4% در مردان). ترس به عنوان عامل اصلي در عدم مراجعه غير اورژانسي در اكثريت مطالعات انجام گرفته بود. در اين مطالعه ارتباط معني داري بين ترس، سن، جنسيت، سطح تحصيلات و سيگاري بودن يا نبودن وجود نداشت و به طور كلي در اين مطالعه ترس از عوامل اصلي در عدم مراجعه غير اورژانسي و منظم به دندانپزشك نبوده است. از تعداد كل افراد شركت كننده 50.5% بدون ترس، 14.5% داراي ترس كم، 15.5% داراي ترس متوسط و 19.5% داراي ترس زياد بودند.
از جمع بندي اين مطالعه مي توان به اين نتيجه رسيد كه به منظور پيشگيري از ايجاد ضايعات وسيعتر و به دنبال آن درمانهاي وسيعتر، ارائه آگاهي بيشتر در ارتباط با مراجعه منظم به دندانپزشك يك ضرورت به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

سمیاری، ح.، و عارفی، و. (1382). بررسی عوامل باز دارنده در مراجعه غیر اورژانسی و منظم عده ای از شهروندان تهرانی به دندانپزشک در سال 1381. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), 15(4 (مسلسل 47)), 58-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4930Vancouver : کپی

سمیاری حسن، عارفی وحید. بررسی عوامل باز دارنده در مراجعه غیر اورژانسی و منظم عده ای از شهروندان تهرانی به دندانپزشک در سال 1381. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran). 1382 [cited 2021April14];15(4 (مسلسل 47)):58-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4930IEEE : کپی

سمیاری، ح.، عارفی، و.، 1382. بررسی عوامل باز دارنده در مراجعه غیر اورژانسی و منظم عده ای از شهروندان تهرانی به دندانپزشک در سال 1381. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), [online] 15(4 (مسلسل 47)), pp.58-70. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4930>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 44 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی