برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميكروآلبومينوري و ارتباط آن با عوامل خطرزا در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 مراجعه كننده به مركز تحقيقات ديابت يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، بلوار جمهوری اسلامی، کوچه اوژانس افشار، مرکز تحقیقات دیابت یزد
 
چکیده: 

مقدمه: ديابت يكي از مهمترين و شايعترين بيماريهاي متابوليك در جهان است. شيوع ديابت در ايران 5/4-6% و در جمعيت بالاي 30 سال مناطق شهري يزد 2/14% گزارش شده است. ميكروآلبومينوري از مدتها قبل از بروز سندرم باليني نفروپاتي ديابتي به وقوع مي‌پيوندد كه با تشخيص زود هنگام آن مي توان با كنترل بهتر قند خون و به كار بردن داروهاي مهار كننده آنزيم مبدل آنژيوتانسين و كنترل دقيق فشار خون از پيشرفت نفروپاتي ديابتي جلوگيري كرد. با توجه به شيوع بالاي ديابت در يزد و اهميت درمان زود هنگام ميكروآلبومينوري، بر آن شديم تا ارتباط ميكروآلبومينوري را با طول مدت ابتلا به ديابت، سن، شاخص توده بدن، تري گليسريد و كلسترول سرم و فشار خون بررسي كنيم.
روشها: مطالعه از نوع توصيفي ـ تحليلي است كه به روش مقطعي بر روي 288 بيمار ديابتي نوع 2 مراجعه كننده به مركز تحقيقات ديابت يزد در فاصله سالهاي 1382-1381 انجام شده است. بيماران به روش نمونه گيري متوالي انتخاب شدند. براي بيماران آزمايش ميكروآلبومينوري انجام شد.
يافته ها: در اين مطالعه شيوع ميكروآلبومينوري 14.2% به دست آمد و مشخص شد كه بين ميكروآلبومينوري و فشار خون دياستولي (P=0.003) و طول مدت ابتلا به ديابت (P=0.001) ارتباط مستقيم وجود دارد ولي ميكروآلبومينوري با تري گليسريد و كلسترول سرم، سن و شاخص توده بدن ارتباط معني داري ندارد.
نتيجه گيري: با توجه به نسبت بالاي ميكروآلبومينوري، پيشنهاد مي شود آزمون غربالگري ميكروآلبومينوري براي تمام بيمارن ديابتي به ويژه افراد با پرفشاري خون و مدت ابتلاي طولاني به ديابت انجام شود تا با درمان مناسب آن و با كنترل دقيق فشار خون از پيشرفت نفروپاتي ديابتي جلوگيري گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افخمی اردکانی، م.، و مدرسی، م.، و امیرچقماقی، ا. (1382). میکروآلبومینوری و ارتباط آن با عوامل خطرزا در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به مرکز تحقیقات دیابت یزد. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 3(1), 47-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4864Vancouver : کپی

افخمی اردکانی محمد، مدرسی مژگان، امیرچقماقی الهام. میکروآلبومینوری و ارتباط آن با عوامل خطرزا در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به مرکز تحقیقات دیابت یزد. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1382 [cited 2021June18];3(1):47-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4864IEEE : کپی

افخمی اردکانی، م.، مدرسی، م.، امیرچقماقی، ا.، 1382. میکروآلبومینوری و ارتباط آن با عوامل خطرزا در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به مرکز تحقیقات دیابت یزد. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 3(1), pp.47-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4864. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی