برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه ديابت نوع 2 و شيوه زندگي با پوكي استخوان در خانم ها قبل و بعد از يائسگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی طبقه پنجم، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: گزارش هاي متناقضي در باره اثر ديابت نوع 2 و شيوه زندگي افراد ديابتي بر ميزان تراكم معدني استخوان و پوكي استخوان وجود دارد. هدف از اين مطالعه بررسي ارتباط بين ديابت نوع 2 و تراكم استخوان و آثار شيوه زندگي در اين ارتباط در خانم ها در دوران قبل و بعد از يائسگي مي باشد.
روشها: اين مطالعه به صورت مقطعي بر روي 20 نفر ديابتي و 57 نفر غير ديابتي در دوران قبل از يائسگي و 126 نفر ديابتي و 315 نفر غير ديابتي در دوران يائسگي انجام شد. افراد مورد مطالعه خانمهاي مراجعه كننده به بخش سنجش تراكم استخوان مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران بودند. سنجش تراكم استخوان در مناطق ستون مهره ها ( مهره‌ هاي دوم تا چهارم كمري) و لگن (سر استخوان ران) با روش DXA انجام شد معيارهاي خروج از مطالعه ابتلا به اختلالات هورموني و غدد درون ريز، روماتولوژي يا بيماري مزمن در هر دو گروه بود. افراد ديابتي و غير ديابتي از لحاظ سن و شاخص توده بدن BMI در هر دو گروه قبل و بعد از يائسگي همسان شدند.
يافته ها: در مجموع 146 نفر مبتلا به ديابت و 372 نفر غير ديابتي بين سنين 40 تا 81 سال بررسي شدند. در دوران قبل از يائسگي تراكم معدني استخوان در دو گروه ديابتي و غير ديابتي اختلاف معني داري نداشت. در دوران بعد از يائسگي تراكم معدني استخوان در ستون مهره هاي كمري در گروه ديابتي بالاتر از گروه غير ديابتي بود. تراكم معدني استخوان در همه گروه ها با افزايش سن كاهش مي‌يافت و با شاخص توده بدن ارتباط داشت. پس از تطبيق سن و شاخص توده بدن اثر شيوه زندگي بر تراكم معدني استخوان ارزيابي شد. شاغل بودن در دوران بعد از يائسگي اثر مثبتي بر ميزان تراكم معدني استخوان داشته است. مصرف لبنيات با افزايش تراكم معدني استخوان در افراد ديابتي همراه بوده است. مصرف سيگار ارتباط معني داري با تراكم استخوان نشان نداد.
نتيجه گيري: به نظر نمي رسد كه پوكي استخوان و كاهش تراكم استخوان از مشكلات ديابت نوع 2 باشد. در خانم هاي ديابتي در سنين يائسگي مصرف لبنيات و فعاليت بدني براي پيشگيري از پوكي استخوان توصيه مي‌شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین نژاد، آ.، و اردشیرلاریجانی، م.، و پژوهی، م.، و ادیبی، ح.، و مقبولی، ژ. (1382). رابطه دیابت نوع 2 و شیوه زندگی با پوکی استخوان در خانم ها قبل و بعد از یائسگی. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 3(1), 13-21. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4850Vancouver : کپی

حسین نژاد آرش، اردشیرلاریجانی محمدباقر، پژوهی محمد، ادیبی حسین، مقبولی ژیلا. رابطه دیابت نوع 2 و شیوه زندگی با پوکی استخوان در خانم ها قبل و بعد از یائسگی. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1382 [cited 2021June22];3(1):13-21. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4850IEEE : کپی

حسین نژاد، آ.، اردشیرلاریجانی، م.، پژوهی، م.، ادیبی، ح.، مقبولی، ژ.، 1382. رابطه دیابت نوع 2 و شیوه زندگی با پوکی استخوان در خانم ها قبل و بعد از یائسگی. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 3(1), pp.13-21. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4850. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 123 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی