برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع خودپادتن هاي تيروييدي در كودكان و نوجوانان مبتلا به ديابت نوع 1 در مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)، بخش کودکان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

مقدمه: ديابت شايع ترين بيماري غدد درون‌ريز در كودكان و نوجوانان محسوب مي‌شود. شيوع بيماريهاي خود ايمني تيروييد در كودكان و نوجوانان ديابتي بيشتر از جمعيت معمولي است و گواتر قابل لمس در 10 تا 20% و هيپوتيروييدي واضح در 1 تا 5% بيماران ديابتي گزارش شده است.
روشها: در اين مطالعه پادتن‌هاي تيروييد تيروپراكسيداز (Tpo - ab) و تيروگلوبولين (Tg - ab) و غلظت سرمي تيروتروپين (TSH) در 48 كودك و نوجوان ديابتي اندازه‌گيري و با يك گروه شاهد مورد مقايسه قرار گرفت. علاوه بر اطلاعات عمومي، معاينه اختصاصي از نظر وجود گواتر و نمودهاي باليني بيماريهاي خود ايمني ديگر انجام مي‌گرفت.
يافته ها: از تعداد 48 بيمار ديابتي، 12 بيمار اختلال خود ايمني تيروييد داشتند در 10 بيمار Tg-ab در 9 بيماره Tpo-ab و در 7 بيمار نيز هر دو آزمون مثبت بود. شيوع كلي پادتن‌هاي تيروييدي در بيماران ديابتي 25% بود ولي در هيچكدام از افراد گروه شاهد اين پادتن‌ها وجود نداشتند (p=0.006). از 12 بيمار با اختلال خود ايمني تيروييد سه بيمار هيپوتيروييدي داشتند و در گروه شاهد هيچ مورد هيپوتيروييدي مشاهده نشد (p=0.013).
نتيجه‌گيري: شيوع اختلال خود ايمني تيروييد در افراد ديابتي ارتباط واضحي با جنس، سن شروع ديابت، طول مدت ديابت و وضع كنترل قند خودن نداشت. در نهايت ميزان بروز هيپوتيروييدي و اختلال خود ايمني تيروييد در كودكان و نوجوانان در اين مطالعه 25% و مشابه نتايج ساير مطالعات انجام شده بود و ما ارزيابي سالانه بيماران ديابتي از اين لحاظ را توصيه مي‌ كنيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وکیلی، ر.، و محمودی، م.، و قاسمی، ع. (1382). شیوع خودپادتن های تیروییدی در کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 در مشهد. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 3(1), 7-11. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4849Vancouver : کپی

وکیلی رحیم، محمودی محمود، قاسمی علی. شیوع خودپادتن های تیروییدی در کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 در مشهد. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1382 [cited 2021May12];3(1):7-11. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4849IEEE : کپی

وکیلی، ر.، محمودی، م.، قاسمی، ع.، 1382. شیوع خودپادتن های تیروییدی در کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 در مشهد. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 3(1), pp.7-11. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4849. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی