برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حساسيت LDL نسبت به اكسيداسيون در افراد ورزشكار و مقايسه آن با افراد غير ورزشكار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خ کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، طبقه پنجم، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشکاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

شيوع بيماريهاي قلبي ـ عروقي در جوامع بشري و ارتباط آن با بي تحركي مورد توجه پژهشگران قرار گرفته است. يكي از عوامل مهمي كه در روند آترواسكلروز نقش بسزايي دارد اكسيداسيون LDL است و اكسيداسيون تابع عوامل آنتي اكسيداسيون و نوع LDL ها مي‌ باشد. اكسيداسيون LDL منشا بسياري از مكانيسم هايي است كه مي‌ تواند به تشكيل آتروم منجر گردد. در اين رابطه فعاليت هاي بدني داراي نقش حفاظتي هستند و با تغيير نوع LDL در اثر فعاليت بدني از حساسيت LDL ها به اكسيداسيون كاسته مي‌ شود. هدف از اين مطالعه بررسي اثر فعاليت هاي بدني روي حساسيت LDL ها نسبت به اكسيداسيون مي باشد.
روشها: تعداد 28 نفر مرد، 14 نفر ورزشكار با ميانگين سني 2±48 و 14 نفر غير ورزشكار با ميانگين سني 4±44 انتخاب گرديد. مقدار 10 cc خون ناشتا جهت بررسي حساسيت LDL ها به اكسيداسيون و ليپوپروتيين ها و ليپيدها گرفته شد. جهت بررسي حساسيت LDL به اكسيداسيون از روش conjugated diene مطابق دستورالعمل Puhl استفاده شد. كلسترول و تري گليسريد به روش آنزيماتيك و HDL-c به روش رسوبي و  LDL-cبا استفاده از فرمول فريدوالد محاسبه گرديد.
يافته ها: نتايج نشان مي دهد كه LDLهاي ورزشكاران مقاومت بيشتري در برابر اكسيداسيون در مقايسه با غير ورزشكاران دارند lag time) ورزشكاران10±35/60 و در غير ورزشكاران 10±64/54) اگر چه از نظر آماري اين اختلاف معني دار نبود و ميزان HDL-c ورزشكاران بيش از غير ورزشكاران (8±2/46 در مقابل 5/8±38) و از نظر آماري معني‌دار مي‌باشد و ميزان LDL و VLDL ورزشكاران اختلاف معني داري با غير ورزشكاران نداشت.
نيتجه گيري: شواهد تجربي اين فرضيه را كه اكسيداسيون LDL به آترواسكلروز منجر مي شود تاييد مي كنند و گزارش ها حاكي از نقش فعاليت هاي بدني و تمرينات ورزشي به عنوان يك عامل حفاظت كننده در برابر پيشرفت بيماري آترواسكلروز مي باشد. اگر چه عوامل ديگري مانند غلظت ويتامين E به عنوان آنتي اكسيدان و تركيب  LDLها و نوع  LDLها در فرآيند آترواسكلروز موثر مي باشد كه بايد مورد بررسي قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جوادی، ا.، و شفایی، ع.، و ایروانی، ا. (1382). حساسیت LDL نسبت به اکسیداسیون در افراد ورزشکار و مقایسه آن با افراد غیر ورزشکار. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 2(2), 143-146. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4847Vancouver : کپی

جوادی ابراهیم، شفایی علیرضا، ایروانی اردوان. حساسیت LDL نسبت به اکسیداسیون در افراد ورزشکار و مقایسه آن با افراد غیر ورزشکار. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1382 [cited 2021June20];2(2):143-146. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4847IEEE : کپی

جوادی، ا.، شفایی، ع.، ایروانی، ا.، 1382. حساسیت LDL نسبت به اکسیداسیون در افراد ورزشکار و مقایسه آن با افراد غیر ورزشکار. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 2(2), pp.143-146. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4847. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 148 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی