3 SID.ir | چگونگي كنترل قند خون در 150 كودك و نوجوان مبتلا به ديابت نوع 1 در مشهد

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

چگونگي كنترل قند خون در 150 كودك و نوجوان مبتلا به ديابت نوع 1 در مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بيمارستان امام رضا (ع)، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، کد پستي 91735
 
چکیده: 

ديابت شايع ترين بيماري غدد درون ريز و متابوليسم كودكان است و با توجه به عوارض جسمي و رواني آن ، لازم است مبتلايان آگاهي كافي از بيماري خود داشته و نقش فعال و موثري در كنترل قند ايفا نمايند. انجام آزمايشهاي مكرر و مصرف روزانه دارو هزينه زيادي در بر دارد، از اين رو بيماران ديابتي بايد مورد حمايت قرار گيرند. هدف از اين مطالعه ارزيابي وضعيت كنترل بيماري و ميزان استفاده از تسهيلات در بيماران ديابتي 1 مي‌باشد.
روشها: مطالعه مقطعي بر روي 150 بيمار مبتلا به نوع 1 ديابت انجام شده و نتايج با شرايط بيماران در كشورهاي آلمان، فرانسه، امريكا، استراليا و عربستان مقايسه گرديد.
يافته ها: نتايج اين مطالعه بيانگر رژيم انسولين درماني ناقص و غير استاندارد (در 59% بيماران)، داشتن گلوكومتر و نوار آزمون گلوكز (79/3% بيماران) و وارسي مرتب HbA1c فقط در 66/8% موارد بود كه با وضعيت كنترل بيماران در ساير كشورها تفاوت آماري معني داري دارد.(P<0.001)
نتيجه‌گيري: با توجه به نتايج اين مطالعه لازم است دوره‌هاي آموزشي ويژه براي بيماران مبتلا به ديابت برگزاري و كليه بيماران ديابتي تحت پوشش بيمه‌هاي حمايتي قرار گرفته و آزمايشهاي لازم براي نظارت بر كنترل بيماري به صورت رايگان براي آنها انجام شود.

 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی