برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  27 , شماره  4 ; از صفحه 299 تا صفحه 304 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آگاهي و اطلاعات بيماران مراجعه كننده به داروخانه هاي سطح شهر تهران نسبت به داروهاي OTC در خواست شده توسط آنها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: داروهاي OTC از جمله داروهاي پر مصرف مي باشند كه با توجه به عدم نياز به ارايه نسخه، امكان خود درماني را در اختيار بيمار قرار مي دهند. در اين خصوص ميزان آگاهي و اطلاعات بيمار در رابطه با داروهاي OTC، عاملي بسيار مهم در مصرف صحيح اين داروها و كاهش ميزان عوارض جانبي و ناخواسته آنها مي باشد. هدف از انجام اين تحقيق بررسي ميزان آگاهي و اطلاعات بيماران مراجعه كننده به داروخانه هاي سطح شهر تهران در رابطه با داروهاي OTC درخواست شده آنها بود.
مواد و روشها: اين تحقيق در حد فاصل فروردين 1381 لغايت فروردين 1382، بر روي 1100 بيمار متقاضي دريافت داروهايOTC ، كه به 120 داروخانه واقع در نقاط مختلف شهر تهران مراجعه كرده بودند، انجام گرفت. از هر بيمار در كنار سوالات شخصي، سوالاتي بصورت شفاهي پيرامون OTC و بويژه دوز، دوره مصرف و عوارض جانبي مهم داروي درخواست شده پرسيده مي شد و پاسخها توسط فرد مصاحبه كننده ثبت مي شدند.
يافته ها: 53% مراجعين مرد و 47% زن بودند. 28
% (بيشترين تعداد) مراجعين در رده سني بين 45-36 سال بودند. 35% آنها داراي تحصيلات ديپلم و 11% بي سواد بودند. قرص استامينوفن، قرص سرماخوردگي بزرگسالان و سوسپانسيون AlMgS در مجموع 43% تقاضاها را در بر داشتند. 20% بيماران از وجود داروهاي بدون نسخه OTC بي اطلاع بودند. 95% بيمارن سابقه قبلي مصرف داروي درخواست شده را داشتند و از اثربخشي آن راضي بودند. 41% بيماران از اطلاعات مطلوبي نسبت به ميزان و دوره مصرف داروي خود برخوردار نبودند و تنها 0.8% بيماران از عوارض جانبي مهم داروي درخواست شده خود مطلع بودند. همچنين رابطه معني داري ميان ميزان آگاهي و اطلاعات مراجعين با سطح تحصيلات و سابقه مصرف داروي OTC درخواست شده توسط آنها مشاهده گرديد.
نتيجه گيري و توصيه ها: ميزان اطلاعات دارويي بيماران مراجعه كننده به
داروخانه هاي سطح شهر تهران داروهاي OTC و بخصوص دوز مصرفي، دوره درمان و عوارض جانبي آنها در حد مطلوبي نمي‌باشد و نيازمند ارتقا بويژه از طريق ارايه مشاوره‌هاي دارويي توسط پزشك و دكتر داروساز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی