4 SID.ir | (Needling Bleb Revision (NBR با ميتومايسين C در علم Molteno ناموفق به علت عارضه Encapsulated Bleb
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

(Needling Bleb Revision (NBR با ميتومايسين C در علم Molteno ناموفق به علت عارضه Encapsulated Bleb

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان فارابی
 
چکیده: 

اهداف: Bleb Revision و ميتومايسين c يك روش پذيرفته شده در عمل هاي ترابكولكتومي ناموفق به علت عارضه Encapsulated Bleb مي باشد. هدف از اين مطالعه عبارتست از تعيين ميزان تاثيرNeedling Bleb Revision  همراه با تزريق ميتومايسن C در بيماران كه Bleb روي Molteno فعال نيست.
روش بررسي: 16 چشم از 16 بيمار با Encapsulated Bleb روي Molteno Plate همراه با افزايش IOP كه با دارو قابل كنترل نبودند، انتخاب شده و تحت عمل Bleb Revision همراه با تزريق زير ملتحمه 0.01 ميلي ليتر (0.4 ميليگرم در ميلي ليتر) ميتومايسين C قرار گرفتند. آناليز آماري داده ها با استفاده از آزمون Paired Two Tiled Student S Test بر روي فشار داخل چشمي قبل و بعد از عمل انجام گرفته است.
يافته ها: عمل بر روي 16 چشم بيمار انجام گرديد. سن بيماران بين 5 تا 65 سال (ميانگين 22.7±28.8) بود كه 6 بيمار زن (37.5%) و 10 بيمار مرد (62.5%) بودند. علت اصلي گلوكوم در اين مطالعه گلوكوم آفاكي و گلوكوم كونژنيتال بوده، مدت پيگيري در اين مطالعه 24 ماه بود و زمان بين جراحي گذاشتن مولتينو و 18.25±12.1 NBR ماه بود.
ميزان كاهش IOP از 28.25±3.70 به 16.69±3.1 ميليمتر جيوه در سه ماه و به 21.13±1.4 ميليمتر در 6 ماه بود و ميزان موفقيت 87.5% در 3 ماه و 37.5% در 6 ماه و 12.5% بعد از 2 سال بود.
نتيجه گيري: NBR همراه با ميتومايسين C شيوه اي بي خطر و موثر در عمل هاي موليتنو است كه به علت Encapsulated Bleb اطراف Plate ناموفق شده است اگرچه ميزان موفقيت محدود است ولي روشي است كه مي توان آن را تكرار كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 215
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی