برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  4 ; از صفحه 20 تا صفحه 25 .
 
عنوان مقاله: 

داكريوسيستورينوستومي ترانس كاناليكولار با ليزر ديود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان طرفه
 
چکیده: 

هدف: جهت انجام داكريوسيستورينوستومي رويكردهاي گوناگوني وجود دارد. هدف ما ارزيابي نتايج رويكرد عمل داكريوسيستورينوستومي به كمك ليزر ديود در درمان انسداد ديستال سيستم لاكريمال بوده است.
بيماران و روش ها: در فاصله خرداد سال 1380 تا خرداد سال 1381 در بيمارستان خاتم الانبيا (ص) تعداد 19 مورد داكريوسيستورينوستومي ترانس كاناليكولار به كمك ليزر بر روي 17 بيمار انجام گرفت. متوسط سن اين بيماران  36.4±8.47سال (محدوده 25 تا 35) و نسبت زن به مرد 13 (76%) به 4 (24%) بود. درگيري سيستم اشكلي در 8 بيمار در سمت راست و در 7 بيمار در سمت چپ و در 2 بيمار دوطرفه بود. عمل جراحي در اين بيماران تحت بيهوشي عمومي صورت گرفت. پس از متسع كردن پونكتوم هاي فوقاني و تحتاني، يك فيبر ليزر ديود با ديامتر 600 ميكرون و نوك هرمي شكل از طريق پونكتوم تحتاني به داخل حفره لاكريمال فرستاده شد. يك آندوسكوپ بيني 4 ميليمتر، 30 درجه به داخل بيني وارد گرديد. اين آندوسكوپ امكان مشاده پرتوي ليزر را از وراي ديوار استخواني حفره لاكريمال فراهم مي آورد به طوري كه پروب ليزر در محل صحيح قرار گيرد. استوما با ليزر ديود ايجاد شده و به كمك پالسهاي كم انرژي بزرگ تر شد. سپس يك لوله سيليكوني حداقل 12 هفته در محل باقي گذارده شد.
نتايج: از 17 بيمار، درگيري 2 بيمار به صورت دو طرفه بود. ميانگين زمان پيگيري بيماران 7.79 ماه و محدوده آن بين 5 و 12 ماه بود. از 19 عمل انجام شده 4 مورد دچار عود شدند. ميزان موفقيت كلي در اين بيماران 78.9% بود. در اين بيماران به جز چهار مورد عود، هيچگونه عارضه خاصي در حين يا در دوره پس از عمل مشاهده نشد.
نتيجه گيري: داكريوسيستورينوستومي ترانس كاناليكولار به كمك ليزر ديود زماني كه همراه با آندوسكوپي اينترانازال انجام مي شود روشي ساده، كم خطر و بدون ايجاد اسكار است. باز كردن ساك لاكريمال از داخل به خارج، خطر آسيب حرارتي ناشي از ليزر به محتويات اربيت را به حداقل مي رساند زيرا جهت و مسير پرتوليزر به دور از اربيت است. در كل، اين روش با روش هاي اكسترنال و اندونازال قابل مقايسه بوده و هر چند ميزان موفقيت آن كمي از روش هاي مذكور كمتر است ولي با گذشت زمان و تجربه بيشتر و اصلاح معايب موجود، شاهد افزايش ميزان موفقيت و در نتيجه افزايش روز افزون استفاده از اين روش خواهيم بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی