برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  2 ; از صفحه 41 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

ترميم پارگي كاناليكول با استفاده از لوله سيليكون (كرافورد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: تاثير عمل ترميم پارگي كاناليكول با استفاده از لوله سيليكون (كرافورد) در باز ماندن كاناليكول در بيماران مراجعه كننده به بيمارستان فارابي، خرداد 79 تا آبان 80.
نوع مطالعه: Interventional Case Series
بيماران و روش ها: 65 بيماري كه از خرداد ماه 79 تا آبان ماه 80 (18 ماه) به جهت ترميم پارگي كاناليكول به اورژانس بيمارستان فارابي مراجعه كرده بودند پس از يافتن انتهاي داخلي كاناليكول پاره شده و تعبيه لوله سيليكون (كرافورد)، پارگي در اتاق عمل و تحت بيهوشي عمومي ترميم گرديد. بيماران داراي پارگي هاي وسيع و درگيري بخش هاي ديگر سيستم اشكلي و همچنين بيماري هاي قبلي پلك و مجاري اشكلي از مطالعه حذف شدند. موفقيت با باز بودن كاناليكول در پروبينگ با پروب OO و در صورت تنگي تا OOO و تاييد شستشو با سر سوزن تعريف مي شد كه بلافاصله پس از خروج لوله سيليكون و 5/1 و 3 ماه بعد به انجام مي رسيد. در صورت بروز عوارض از جمله پيدايش نسج گرانولاسيون در محل پونكتوم و Slit Punctum & Canaliculus، لوله زودتر از موعد مقرر (3 ماه) خارج مي شد.
يافته ها: 65 بيماري (56 مرد و 9 زن) در طول 18 ماه وارد مطالعه شده و مراحل پيگيري را به انجام رساندند. ارتباط متغيرهاي فرعي شامل پلك درگير (بالا، پايين يا هر دو)، سمت درگير (راست يا چپ)، شدت آسيب پلك به هنگام مراجعه به اورژانس (خفيف و متوسط تا شديد)، نوع جراحي (Double or monostent) و فواصل زماني D1 (بين آسيب و مراجعه به اورژانس)، D2 (بين مراجعه و عمل جراحي) و D3  (بين عمل جراحي و خروج لوله) با پاسخ يا عدم پاسخ به درمان معني دار نبود. نهايتا 52 مورد (معادل 80%) به موفقيت و 13 مورد (معادل 20%) به شكست انجاميد. در 4 مورد از موارد شكست، بيماران هيچگونه شكايتي از اشك ريزش نداشتند كه با عملكرد صحيح و كفايت پونكتوم و كاناليكول مقابل قابل توجيه است.
نتيجه گيري: تعبيه لوله سيليكون در ترميم پارگي كاناليكول روشي مقبول و كم عارضه در جهت تضمين بازماندن كاناليكول است و حفظ شكل ظاهري قسمت داخلي شكاف پلكي خصوصا در آسيب هاي عميق ناحيه كانتوس داخلي، اهميت آن را دو چندان مي كند. به نظر مي رسد اتصال لوله سيليكون به انتهاي پروب و انعطاف ناپذيري و قوام نامناسب لوله هاي سيليكون ساخت داخلي، احتمال عارضه دار شدن عمل را مي افزايد و شايد تا حدودي نتايج ضعيف تر اين مطالعه را نسبت به مطالعات مشابه خارجي، توجيه كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طباطبایی محمدی، س.، و سروریان، ا.، و کسایی، ا. (1382). ترمیم پارگی کانالیکول با استفاده از لوله سیلیکون (کرافورد). مجله چشم پزشکی ایران, 16(2), 41-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4746Vancouver : کپی

طباطبایی محمدی سیدضیاالدین، سروریان احمد، کسایی ابوالفضل. ترمیم پارگی کانالیکول با استفاده از لوله سیلیکون (کرافورد). مجله چشم پزشکی ایران. 1382 [cited 2021June15];16(2):41-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4746IEEE : کپی

طباطبایی محمدی، س.، سروریان، ا.، کسایی، ا.، 1382. ترمیم پارگی کانالیکول با استفاده از لوله سیلیکون (کرافورد). مجله چشم پزشکی ایران, [online] 16(2), pp.41-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4746. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 245 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی