برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  1 ; از صفحه 30 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي اثر عمل توام و مجزاي كاتاراكت و گلوكوم بر فشار داخل چشم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عمل كاتاراكت در بيماراني كه گلوكوم همزمان دارند در اغلب اوقات باعث افزايش فشار چشم طولاني تري نسبت به چشم هاي نرمال مي شود كه اين حالت در بيماراني كه آسيب نسبتا شديد عصب بينايي دارند، باعث افت قابل ملاحظه ديد و ميدان بينايي مي شود. در اين مطالعه كه در طي سال هاي 1376 تا 1379 در مركز آموزشي امام حسين(ع) انجام شد، نتايج درماني و عوارض عمل جراحي توام ECCE+PCIOL+Trabx و مجزاي گلوكوم و كاتاراكت (ابتدا ترابكولكتومي و بعد از مدتي عمل كاتاراكت) بررسي گرديد و نتايج بين دو گروه مقايسه شد.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر به روش كارآزمايي باليني (Clinical Trial) و بر روي 38 چشم از 35 بيمار انجام شده است. 19 چشم تحت عمل توام قرار گرفتند و 19 چشم ديگر ابتدا تحت عمل ترابكولكتومي و در صورتي كه فشار چشم زير 19 ميليمتر جيوه (با يا بدون دارو) داشتند، بعد از مدتي تحت عمل كاتاراكت به روش Clear Cornea قرار گرفتند.
در هر گروه سن، جنس، نوع گلوكوم، مدت پيگيري، ديد قبل و بعد از عمل، فشار چشم قبل و بعد از عمل، تعداد داروهاي ضد گلوكوم قبل و بعد از عمل، نسبت C/D عوارض قبل و بعد از عمل بررسي شد و يافته ها با تست آماري Student's T-test و Chi-Square و  Fisher آناليز شد.
يافته ها: پس از 18.5±12.3 ماه پيگيري در گروه توام، فشار چشم از 23.4±7 mmHg قبل از عمل به 14±4 mmHg  بعد از عمل رسيد (P<0.001). در گروه Clear Cornea پس از 22.2±14 ماه پيگيري، فشار چشم از 11±5.3 mmHg قبل از عمل به 15±4 mmHg بعد از عمل رسيد (P=0.01). در ميزانIOP  بعد از عمل، در دو گروه، از نظر آماري اختلاف قابل توجهي وجود نداشت. در گروه توام تعداد داروها از 11.3±0.99 قبل از عمل به 0.84±0.52 بعد از عمل رسيد و در گروه Clear Cornea از 0.36±0.77 قبل از عمل به 1.11±1.1 بعد از عمل رسيد (P=0.02) بين دو گروه از نظر ميزان ديد، فشار چشم، تعداد داروهاي مصرفي در آخرين F/U تفاوت معني داري از نظر آماري وجود نداشت،P  به ترتيب 32/0، 42/0 و 34/0 بوده است.
از نظر عوارض بعد از جراحي، يووييت و هايفما، در گروه توام بالاتر از گروه Clear Cornea بود كه البته با درمان هاي روتين قابل كنترل بود. اما اختلاف از نظر آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري: مطالعه نشان داد كه اختلاف قابل توجهي بين VA،IOP  و تعداد داروهاي مصرفي بعد از عمل بين دو گروه در آخرين F/U وجود نداشت بنابراين در بيماراني كه امكان 2 عمل مجزا وجود ندارد بهتر است عمل توام (Combined) انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 304
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی