3 SID.ir | بررسي موارد گچ خوري، به عنوان يك روش جديد و عجيب اقدام به خودكشي در استان لرستان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي موارد گچ خوري، به عنوان يك روش جديد و عجيب اقدام به خودكشي در استان لرستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کمالی، بیمارستان لقمان حکیم، بخش جراحی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه: "خودكشي با گچ" يا "خوردن گچ" يك روش جديد و عجيب از انواع راه هاي اقدام به خودكشي است كه در چند سال اخير فقط در استان لرستان و حواشي آن مشاهده شده است. با توجه به ناشناخته بودن اين پديده، ويژگي هاي افراد خودكشي كننده با گچ، علائم و نشانه هاي بيمار و برخورد و روشهاي درماني مناسب، مطالعه اي با هدف بررسي موارد خودكشي با گچ صورت گرفت.
روشها: اين پژوهش به روش توصيفي ـ مقطعي، بيماران گچ خورده مراجعه كننده به بيمارستان شهداي عشاير خرم آباد را طي سالهاي 74 تا 79 مورد بررسي قرار مي دهد. ابزار كار پرسشنامه اي حاوي سوالاتي راجع به وضع دموگرافيك افراد و نيز علائم و نشانه ها، روشهاي درمان انجام گرفته و پيامد بيماران بود.
يافته ها: در مجموع 40 بيمار طي اين مدت مورد بررسي قرار گرفت كه از اين تعداد 57.5 درصد زن و 42.5 درصد مرد بودند. بيشترين موارد اقدام به خودكشي با گچ در گروه سني 10 تا 19 سال قرار داشتند (45 درصد). اين روش در تابستان بيشتر شايع بوده، اكثريت بيماران را دانش آموزان تشكيل مي دادند (37.5 درصد). نيمي از گچ خورده ها تحت درمان شستشوي معده با نرمال سالين قرار گرفتند كه از اين تعداد فقط يك بيمار نياز به جراحي پيدا كرد. در مجموع فقط 7 بيمار از كل بيماران تحت عمل جراحي (لاپاراتومي + گاستروتومي + خروج توده گچ + گاسترورافي) قرار گرفتند. نيمي از بيماران فاقد هرگونه علامت و نشانه بودند اما در بيماران علامتدار بيشترين علامت، درد شكم (42.5 درصد) و بيشترين نشانه، لمس توده در شكم (17.5 درصد) بود.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد شتسشوي معده با محلول نرمال سالين با مقادير بيش از 2 ليتر (بلافاصله در بدو ورود) و سپس درمان محافظه كارانه و پيگيري بيماران با معاينات روزانه و گرفتن عكسهاي ساده شكم متوالي در اين بيماران راهكار درماني مناسبي باشد. جراحي تنها در بيماراني كه دچار علائم انسداد معده و روده و يا با توده شكمي مراجعه كرده باشند انديكاسيون دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 650
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی