برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1382 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 20 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي گونه هاي عقرب در جزاير خليج فارس (ابوموسي، تنب بزرگ، تنب كوچك و هنگام)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم زیستی - دانشکده علوم دانشگاه امام حسین (ع)، تهران
 
چکیده: 
در مناطق گرمسير ايران عقرب گزيدگي در زمره يكي از مهمترين مشكلات پزشكي محسوب مي‌گردد. بدون اطلاع و با توجه به فون و فعاليت فصلي عقربها در يك منطقه، اتخاذ يكسان روش‌هاي پيشگيري و يا مبارزه با گونه‌هاي مختلف عقرب، در بسياري از موارد با موفقيت همه جانبه همراه نخواهد بود. با توجه به نوع زيستگاه عقرب‌هاي حفار و غير حفار، پناهگاههاي احتمالي آنها در جزاير ابوموسي، تنب بزرگ، كوچك و هنگام با استفاده از دو روش، جستجو در روز و جمع آوري عقرب در شب (به كمك چراغ ماوري بنفش) مورد بررسي قرار گرفت.
نمونه‌هاي جمع‌آوري شده پس از انتقال به آزمايشگاه تعيين هويت شده و نسبت جنسي آنها تعيين گرديد. در عمليات جمع‌آوري عقرب از جزيره ابوموسي و تنب بزرگ به ترتيب تعداد 311 و 134 عقرب صيد شد. اين عقربها همگي متعلق به گونه بوتتوس جاياكاري بودند. در جستجوهاي صورت گرفته از نواحي مختلف تنب كوچك، تيم نمونه‌برداري موفق به جمع‌آوري عقرب نشد. از تعداد 155 عقرب جمع‌آوري شده از جزيره هنگام، تعداد 134 عقرب از گونه بوتتوس جاياكاري و بقيه متعلق به گونه مزوبوتوس اپئوس بودند. عقربهاي فوق از جزاير مذكور براي اولين بار گزارش مي‌شود. عدم وجود تنوع در فون عقربهاي اين جزاير احتمالاً مي‌تواند ناشي از عوامل مختلف مانند انتقال بسيار محدود مصالح ساختماني و يا نهال‌هاي گياهي و غيره از مناطق عقرب خيز كشور به اين مناطق و يا عدم سازگاري ساير گونه‌هاي عقرب با شرايط بيو اكولوژي جزاير مذكور باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

زرگان، ج.، و تیرگری، س.، و طاهرنژاد، ک.، و لطفی، ه.، و فرهمندزاد، ع. (1382). شناسایی گونه های عقرب در جزایر خلیج فارس (ابوموسی, تنب بزرگ, تنب کوچک و هنگام). طب جنوب, 6(1), 20-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=472Vancouver : کپی

زرگان جمیل، تیرگری سیاوش، طاهرنژاد کیقباد، لطفی هاشم، فرهمندزاد علیرضا. شناسایی گونه های عقرب در جزایر خلیج فارس (ابوموسی, تنب بزرگ, تنب کوچک و هنگام). طب جنوب. 1382 [cited 2021April15];6(1):20-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=472IEEE : کپی

زرگان، ج.، تیرگری، س.، طاهرنژاد، ک.، لطفی، ه.، فرهمندزاد، ع.، 1382. شناسایی گونه های عقرب در جزایر خلیج فارس (ابوموسی, تنب بزرگ, تنب کوچک و هنگام). طب جنوب, [online] 6(1), pp.20-24. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=472>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 168 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی