برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 39 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير آموزش و توصيه هاي رفتار درماني در ترك سيگار (گزارش نخستين كلينيك ترك سيگار در كشور)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مصرف سيگار به عنوان شايعترين علت مرگ و مير قابل پيشگيري شناخته شده است. اين مطالعه به بررسي تاثير آموزش و توصيه هاي رفتار درماني در ترك سيگار پرداخته است.
مواد و روشها: در اين مطالعه 743 نفر داوطلب ترك سيگار طي 2 سال در دوره هاي آموزش و درمان ماهيانه كلينيك ترك سيگار شركت كرده اند. اين افراد تحت آموزشهاي سمعي و بصري و توصيه هاي رفتار درماني قرار گرفته اند. ميزان وابستگي به نيكوتين اين افراد در ابتداي هر دوره بر اساس نتايج تست تحمل فاگرشتروم جهت انجام درمان جايگزين نيكوتين ارزيابي شده است.
يافته ها: 170 نفر (31.2%) نمره پايين تر از 7 (وابستگي كم به نيكوتين) و 376 نفر (68.8%) نمره 7 يا بالاتر (وابستگي زياد به نيكوتين) داشته اند. در گروه اول 90% و در گروه دوم با توجه به وابستگي زياد به نيكوتين 87.5% افراد موفق به ترك سيگار در پايان دوره ماهيانه شده اند. در گروه اول 23.5% و در گروه دوم 48.9% از افراد علاوه بر آموزش و توصيه هاي رفتار درماني از داروهاي جايگزين نيكوتين داده شده است و مصرف و عدم مصرف آن بر اساس آموزشهاي دوره در اختيار خود فرد مي باشد.
اين بدين مفهوم است كه نيمي از افراد گروه دوم (51.1%) فقط به وسيله آموزش و توصيه هاي رفتار درماني و بدون استفاده از دارهاي جايگزين نيكوتين موفق به ترك سيگار گرديده اند.
نتيجه گيري و پيشنهادات: نقش اينگونه آموزشها در اجراي برنامه هاي ترك سيگار ضروري به نظر ميرسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حیدری، غ.، و شریفی میلانی، ه.، و حسینی، م.، و مسجدی، م. (1382). تاثیر آموزش و توصیه های رفتار درمانی در ترک سیگار (گزارش نخستین کلینیک ترک سیگار در کشور). تنفس, 2(6), 39-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4706Vancouver : کپی

حیدری غلامرضا، شریفی میلانی هومن، حسینی مصطفی، مسجدی محمدرضا. تاثیر آموزش و توصیه های رفتار درمانی در ترک سیگار (گزارش نخستین کلینیک ترک سیگار در کشور). تنفس. 1382 [cited 2021June15];2(6):39-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4706IEEE : کپی

حیدری، غ.، شریفی میلانی، ه.، حسینی، م.، مسجدی، م.، 1382. تاثیر آموزش و توصیه های رفتار درمانی در ترک سیگار (گزارش نخستین کلینیک ترک سیگار در کشور). تنفس, [online] 2(6), pp.39-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4706. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 414 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی