برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تأثير جلبک خشک (کلرلاي پودري) بر فاکتورهاي رشد و ترکيبات بدني روتيفر آب شور Brachionus plicatilis در مقايسه با جلبک هاي تازه (Isochrysis galbana و Nannochloropsis oculata)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شیلات و آبزیان، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، آذربایجان غربی
 
چکیده: 
تحقيقات مختلف اثبات کرده است که رشد و محتواي بيوشيميايي روتيفرها مي تواند تحت تأثير نوع غذا تغيير کند. ريز جلبک-ها به عنوان يکي از منابع غذايي مهم براي کشت روتيفرها به ويژه از لحاظ شاخص هايي نظير رشد، بقا، ميزان پروتئين، چربي و اسيدهاي چرب، ضروري هستند. در تحقيق حاضر اثر جلبک خشک کلرلا (معادل وزني جلبک هاي تازه) در مقايسه با جلبک هاي تازه ايزوکرايسيس گالبانا و نانوکلروپسيس آکولاتا با غلظت cell/mL 106×5 بر رشد و ترکيبات بدني روتيفر آب شور بررسي شد. کشت روتيفرها در شرايط استاندارد و در ظروف پلاستيکي 500 ميلي ليتري و با تراکم اوليه 30 عدد در ميلي ليتر صورت گرفت. نتايج نشان داد که ميزان رشد جمعيت روتيفرهاي تغذيه شده با جلبک ايزوکرايسيس گالبانا (cell/mL106×5) بيش از روتيفرهاي تغذيه شده با نانوکلروپسيس و پودر کلرلا است (05/0>P). بيشترين و کمترين نرخ رشد ويژه به ترتيب در روتيفرهاي تغذيه شده با جلبک ايزوکرايسيس گالبانا و پودر کلرلا مشاهده شد (05/0>P). بيشترين محتواي پروتئين در تيمار پودر کلرلا و حداکثر چربي در روتيفرهاي تغذيه شده با جلبک ايزوکرايسيس گالبانا مشاهده شد. ميزان اسيد چرب غير اشباع DHA و همچنين نسبت DHA/EPA در روتيفرهاي تغذيه شده با جلبک ايزوکرايسيس گالبانا به طور معني داري بيش از ديگر تيمارها بود، در حالي که ميزان EPA در روتيفرهاي تغذيه شده با نانوکلروپسيس آکولاتا به طور معني داري بيش از ديگر تيمارها بود. بر اساس مطالعه حاضر جلبک خشک کلرلا نمي تواند جايگزين بهتري براي جلبک هاي تازه در ايجاد رشد مناسب روتيفر B. plicatilis باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

احمدی، ا.، و احمدی فرد، ن.، و حسین نجدگرامی، ا. (1397). تأثیر جلبک خشک (کلرلای پودری) بر فاکتورهای رشد و ترکیبات بدنی روتیفر آب شور Brachionus plicatilis در مقایسه با جلبک های تازه (Isochrysis galbana و Nannochloropsis oculata). تغذیه آبزیان, 4(1 ), 65-77. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=469954Vancouver : کپی

احمدی احمد، احمدی فرد نصراله، حسین نجدگرامی ابراهیم. تأثیر جلبک خشک (کلرلای پودری) بر فاکتورهای رشد و ترکیبات بدنی روتیفر آب شور Brachionus plicatilis در مقایسه با جلبک های تازه (Isochrysis galbana و Nannochloropsis oculata). تغذیه آبزیان. 1397 [cited 2022January23];4(1 ):65-77. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=469954IEEE : کپی

احمدی، ا.، احمدی فرد، ن.، حسین نجدگرامی، ا.، 1397. تأثیر جلبک خشک (کلرلای پودری) بر فاکتورهای رشد و ترکیبات بدنی روتیفر آب شور Brachionus plicatilis در مقایسه با جلبک های تازه (Isochrysis galbana و Nannochloropsis oculata). تغذیه آبزیان, [online] 4(1 ), pp.65-77. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=469954. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی