برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1397 , دوره  71 , شماره  1 ; از صفحه 25 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

برآورد تلفات حاصلخيزي خاک با استفاده از رسوبات نهشته شده در سدهاي اصلاحي (مطالعه ي موردي: سراب حوزه ي آبخيز صفارود شهرستان رامسر)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی، پژوهشکده منابع طبیعی و زیست محیطی، دانشگاه یاسوج
 
چکیده: 
فرسايش خاک و تلفات عناصر غذايي و مواد آلي متعاقب آن اثرات مستقيم و غير مستقيمي از کاهش توليد و سودبخشي تا آلودگي هاي فيزيکي و شيميايي منابع آب دارد. يکي از مهم ترين پيامدهاي فرسايش هم براي محيط منشأ آن و هم براي چرخه هاي اقتصادي کاهش حاصلخيزي خاک است. تلفات حاصلخيزي خاک معمولاً با تجزيه و تحليل رسوبات منتقل شده در رواناب ناشي از باران طبيعي يا شبيه سازي شده در پلات هاي آزمايشي مطالعه مي شود اما در اين تحقيق تلفات حاصلخيزي خاک با تجزيه و تحليل رسوبات نهشته شده پشت سدهاي اصلاحي که با هدف کنترل فرسايش و تثبيت پروفيل طولي در آبراهه هاي حوزه ي آبخيز صفارود شهرستان رامسر طي سال هاي 1373 الي 1388 احداث گرديده اند، بررسي شد. بدين منظور تلفات خاک با تعيين چندين ويژگي فيزيکو-شيميايي رسوبات نهشته شده در پشت سدهاي اصلاحي منتخب و مقايسه ي آنها با همان ويژگي هاي خاک منشأ بررسي شد. در بخش تجزيه و تحليل ويژگي هاي فيزيکو-شيميايي خاک، نتايج نشان داد که اغلب خاک هاي مورد مطالعه داراي بافت شني، غير شور، خنثي، آهکي و غيرسديمي هستند. بر اساس تقسيم بندي مقدار ماده آلي، تقريباً 60 درصد از خاک هاي مورد مطالعه داراي ساختمان ضعيف و پايداري ساختماني کمي هستند و غالباً در کلاس متوسط فرسايش پذيري خاک قرار دارند. در بخش تلفات حاصلحيزي خاک، نتايج نشان داد که فرسايش نه فقط منجر به از دست رفتن اجزاء معدني جامد خاک مي شود بلکه همچنين منجر به تلفات مواد آلي و مواد مغذي شيميايي خاک مي شود. تغيير در خصوصيات خاک در نتيجه ي فرسايش خاک اساساً به دليل کاهش عمق مؤثر بر سطح حاصلخيزي تأثير مي گذارد. يک کاهش معني داري در مقدار کرين و نيتروژن و همه ي عناصر ماکرو و ريزمغذي ها ايجاد مي شود. تلفات کربن، ازت، فسفر، پتاسيم، سديم و مجموع کلسيم و منيزيم در منطقه ي مورد مطالعه به ترتيب به ميزان 26/6588، 78/1921، 71/19، 53/6، 89/19 و 13/503 گرم در هکتار در سال است که اين ميزان تلفات تهديدي جدي براي فرايندها و فعاليت هاي مرتبط با حاصلخيزي خاک از جمله توسعه ي پوشش گياهي در منطقه است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آرمین، م.، و رجبی، م.، و برزگری بنادکوکی، ف. (1397). برآورد تلفات حاصلخیزی خاک با استفاده از رسوبات نهشته شده در سدهای اصلاحی (مطالعه ی موردی: سراب حوزه ی آبخیز صفارود شهرستان رامسر). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), 71(1 ), 25-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=469093Vancouver : کپی

آرمین محسن، رجبی محمدسول، برزگری بنادکوکی فاطمه. برآورد تلفات حاصلخیزی خاک با استفاده از رسوبات نهشته شده در سدهای اصلاحی (مطالعه ی موردی: سراب حوزه ی آبخیز صفارود شهرستان رامسر). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران). 1397 [cited 2022January25];71(1 ):25-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=469093IEEE : کپی

آرمین، م.، رجبی، م.، برزگری بنادکوکی، ف.، 1397. برآورد تلفات حاصلخیزی خاک با استفاده از رسوبات نهشته شده در سدهای اصلاحی (مطالعه ی موردی: سراب حوزه ی آبخیز صفارود شهرستان رامسر). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), [online] 71(1 ), pp.25-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=469093. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 86 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی