برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1397 , دوره  48 , شماره  3 ; از صفحه 709 تا صفحه 732 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تحليلي مفهوم سلاح هاي کشتار جمعي و تطبيق آن بر ديدگاه اسلامي با تأکيد بر آراي مقام معظم رهبري امام خامنه اي (مدظله العالي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه، دانشکده فلسفه و اخلاق، دانشگاه باقرالعلوم (ع)
 
چکیده: 
در اين مقاله با استفاده از روش توصيفياسنادي، تلاش شده است ضمن بررسي مؤلفه هاي سلاح هاي کشتارجمعي، تعريفي جامع از سلاح هاي کشتار جمعي ارائه شود. در ادامه برخي ابعاد سلاح هاي کشتار جمعيمطابق با معيار ارائه شده، بر اساس آراء دين شناختي مقام معظم رهبري امام خامنه اي (مدظله العالي) بررسي شده است. بر اساس يافته هاي پژوهش منظور از سلاح هاي کشتارجمعي سلاح هايي است که به صورت مستقيم يا غيرمستقيم از راه تخريب محيط زيست يا تخريب سازه هاي ساخت بشر به انسانها آسيب مي رساند و اين آسيب رساندن برگشت ناپذير است يعني امکان ترميم و بهبود به وضع اوليه را ندارد يا به کشتار گروهيِ انسانها منجر مي شود و نمي توان در کاربرد اين سلاح ها و آسيب رساني آن ها ميان نظاميان و غيرنظاميان تفکيکي داشت؛ به گونه اي که هرگاه از اين سلاح ها استفاده مي شود در کنار نظاميان، شمار بسياري از غيرنظاميان هم کشته مي شوند يا آسيب مي بينند. همچنين بررسي بيانات مقام معظم رهبري امام خامنه اي (مدظله العالي) نشان مي دهد که از نظر ايشان استفاده از سلاح هاي کشتارجمعي نه تنها به کشتار و تخريب گسترده منجر مي شود؛ بلکه ميان آحاد ملت، نظامي و غيرنظامي، کوچک و بزرگ، زن و مرد و کهنسال و خردسال تمايزي قائل نمي شود و آثار ضدبشري آن مرزهاي سياسي و جغرافيايي را در مي نوردد؛ حتي به نسل هاي بعدي نيز خسارت هاي جبران ناپذير وارد مي سازد؛ بنابراين هرگونه استفاده و حتي تهديد به استفاده از اين سلاح، نقض جدي مسلم ترين قواعد بشردوستانه و مصداق بارز جنايت جنگي به شمار مي آيد و به لحاظ شرعي حرام است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبدی، ح.، و هاشمی، م. (1397). بررسی تحلیلی مفهوم سلاح های کشتار جمعی و تطبیق آن بر دیدگاه اسلامی با تأکید بر آرای مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی). سیاست- مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی, 48(3 ), 709-732. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=467445Vancouver : کپی

عبدی حسن، هاشمی محمدجواد. بررسی تحلیلی مفهوم سلاح های کشتار جمعی و تطبیق آن بر دیدگاه اسلامی با تأکید بر آرای مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی). سیاست- مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی. 1397 [cited 2022January25];48(3 ):709-732. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=467445IEEE : کپی

عبدی، ح.، هاشمی، م.، 1397. بررسی تحلیلی مفهوم سلاح های کشتار جمعی و تطبیق آن بر دیدگاه اسلامی با تأکید بر آرای مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی). سیاست- مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی, [online] 48(3 ), pp.709-732. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=467445. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی