برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  46 , شماره  81 ; از صفحه 39 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

نتايج عمل جراحي قلب بدون باي پس قلبي و ريوي در مشهد، سال 81-1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: اولين باي پس عروق كرونر در سال 1966 در قلب در حال طپش در لنينگر انجام شد، ولي به علت تجربه كم، نتايج خوب نبود و در نتيجه اين عمل راكد ماند تا مجددا در سالهاي اخير در مراكزي از جراحي قلب دنيا عمل باي پس روي قلب در حال طپش انجام شد(17) .
در ايران با وجودي كه جراحي قلب از 40 سال پيش پايه گذاري شده است تاكنون در مورد باي پس كرونر روي قلب در حال طپش و نتايج آن گزارشي نشده است. هدف از اين مطالعه. بررسي نتايج عمل جراحي فوق در مراكز جراحي قلب مشهد (قائم (عج) ـ موسي بن جعفر (ع) ـ جوادالائمه (ع)) مي باشد كه شايد راهنماي مفيدي براي جراحان قلب آينده ايران باشد.
روش كار: از ابتداي فروردين سال 79 تا بهمن سال 81 تعداد 850 بيمار كانديد عمل جراحي عروق كرونر بدون پمپ قلبي ريوي مورد بررسي و از اين تعداد 537 مورد به صورت كامل مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
يافته ها: با توجه به اطلاعات به دست آمده مشخص شد كه متوسط زمان جراحي 2.5ساعت بوده و 92% بيماران در 24 ساعت اول در ICU وضعيت هموديناميك پايدار داشته اند و فقط 18 نفر نيازمند عمل مجدد به علت خونريزي (3.3%) بعد از عمل شدند و آنفاركتوس بعد از عمل 2.4%بود. متوسط گرافت براي هر بيمار 3.9و در 97.5%بيماران از شريان پستاني استفاده شده است. از 837 نفر فقط يك مورد مبتلا به همي پلژي راست شده است. 10 مورد مرگ و مير در بررسي 30 روز بعد از عمل در بيماران جراحي شده گزارش شد. مرگ و مير بعد از عمل جراحي فوق1.8% بوده است.
نتيجه  گيري: با توجه به نتايج فوق به نظر مي رسد كه عمل جراحي باي پس عروق كرونر بدون استفاده از پمپ، روش بي خطر و با حداقل مرگ و مير بوده، عوارض باي پس قلبي و ريوي از قبيل سكته مغزي، اختلال انعقادي و فعال شدن سيستم انعقادي و التهابي، آسيب ميوكارد و ناتواني در جدا شدن از پمپ را كاهش داده و از نظر اقتصادي نيز به صرف مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 247
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی