برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  46 , شماره  81 ; از صفحه 68 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

شيوع ديابت نوع II و ارتباط آن با عوامل خطر قلبي عروقي در جمعيت شهر اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: ديابت يكي از بيماري هاي شايع در جهان است، افراد ديابتي نسبت به ساير جمعيت ها بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي ميباشند. اين بررسي به منظور تعيين ميزان شيوع ديابت نوع II و تعيين ارتباط آن با عوامل خطر قلبي عروقي انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه يك مطالعه مقطعي است كه در سال 1376 در مركز
تحقيقات قلب و عروق اصفهان انجام شده است. روش نمونه گيري به روش خوشه اي و تعداد نمونه به منظور دستيابي به سطح اطمينان 95% حدود 800 نفر تعيين گرديد. اطلاعات مربوط به سن، جنس، فشار خون، اندازه ها، وزن، قد و دوركمر و لگن از طريق پرسشنامه و آزمايشات كلينيكي انجام شده است. براي اندازه گيري گلوكز خون، معيار تشخيص، سازمان بهداشت جهاني (140 ميلي گرم در دسي ليتر) بوده است. گلوكز خون ناشتا و يا 200 ميلي گرم در دسي ليتر گلوكز خون 2 ساعت پس از مصرف گلوكز خوراكي به ميزان 75 گرم بوده است. بيماراني كه دارو مصرف مي كرده اند و يا قبلا به عنوان فرد مبتلا به ديابت تشخيص داده شده بودند نيز مورد مطالعه قرار گرفته اند. اطلاعات جمع آوري با استفاده از SPSS  مقايسه ميانگين ها از طريق روش تي دانشجويي و ارتباط ديابت با عوامل خطر قلبي عروقي از طريق آزمون رگرسيون تجزيه و تحليل شده است.
يافته ها: شيوع ديابت
در كل جمعيت مورد بررسي 6.5% (زنان 6.7% و مردان 6.4%) بود. در اين مطالعه بر اساس آزمايشات FBS و 2hpp رابطه معني داري بين ديابت، سن، سابقه فاميلي، BMI و فشار خون دياستوليك مشاهده شده است. در مورد نسبت دور كمر به دور گلن رابطه معني داري بين ديابت نوع II و WHR به دست آمده است. رابطه بين ديابت و فشار خون دياستوليك بر اساس هر دو روش معني دار نبود. شيوع ديابت در اصفهان از ميزان قابل توجهي برخوردار است. اين شيوع بر اساس دو روش FBS و 2hpp تقريبا يكسان به دست آمده است.
نتيجه گيري: اين
مطالعه نشان داد يك ارتباط معني دار ميان خطر قلبي عروقي و ديابت نوع II در اصفهان وجود دارد. بنابراين توجه به اين عوامل خطر يعني شناسايي و كاهش اين عوامل در سلامت عمومي جامعه از اهميت ويژه اي برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 160
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی