برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  46 , شماره  82 ; از صفحه 77 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير كلوفيبرات بر كاهش زردي نوزادان رسيده سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: داروي كلوفيبرات ميتواند از طريق القا آنزيم كبدي گلوكورونيل ترانسفراز باعث افزايش دفع بيليروبين گردد و نتيجه در درمان زردي دوران نوزادي به كار گرفته شود. هدف از اين تحقيق بررسي اثر اين دارو در درمان زردي نوزادان سالم و رسيده ايي است كه علت زردي آنها بيماري هاي هموليتيك و ناسازگاري هاي خوني نباشد.
روش كار: بر اساس يك مطالعه كارآزمايي باليني دو گروه نوزاد زرد رسيده (هر گروه 30 نفر) كه علت زردي آنها ناسازگاري ABO و Rh و كمبود سطح آنزيم G6PD نبود، انتخاب گرديدند. به گروه مورد در شروع درمان با فتوتراپي يك دوز داروي كلوفيبرات 100 ميلي گرم بر كيلوگرم به صورت خوراكي داده شد و گروه شاهد فقط تحت درمان با فتوتراپي قرار گرفتند و بيلي روبين سرم در 24 ساعت اول هر 12 ساعت و سپس هر 24 ساعت تا وقتي سطح آن به كمتر از 14.5 ميلي گرم در دسي ليتر رسيد، اندازه گيري گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد، بيلي روبين توتال سرم ساعت 12، 24 و 48 در گروه مورد به طور كاملا معني داري نسبت به گروه شاهد كمتر بود (به ترتيب P<0.0001، P<0.0001، P=0.004). همچنين مدت زمان نياز به فتوتراپي در گروه مورد به طور كاملا معني داري كمتر بود (P<0.0001). بر اساس معاينات مكرر هيچگونه عارضه جانبي ناخواسته در گروه مورد ديده نشد.
نتيجه گيري: گر چه در مورد زردي نوزادي داروهاي ديگري نظير مزوپورفيرينها پيشنهاد شده است كه با مكانيسم مهار توليد بيلي روبين منجر به كاهش بيلي روبين مي گردد ولي چون تجارب باليني با اين داروها بسيار كم مي باشد، هنوز به صورت مصرف عمومي به بازار ارائه نگرديده است و هم اكنون فقط در مرحله تحقيق و بررسي مي باشد. داروي كلوفيبرات در واقع تنها داروي موثري است كه فعلا در دسترس بوده و قابل استفاده باليني مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 433
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی