برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 70 تا صفحه 78 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات اولترامورفولوژيك فلزت سنگين كادميم، مس و جيوه بر اسپرم با استفاده از ميكروسكوپ الكتروني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

مقدمه: آلودگي منابع مختلف به فلزات سنگين و تماس انسان با اين منابع باعث بروز اختلالاتي در بدن مي‌گردد. در اثر تماس مداوم با فلزات سنگين، تاثيرات سويي بر روي فعاليتهاي طبيعي توليد مثلي و اسپرم گزارش شده است. آلودگي منابع آبي به فلزات سنگين در نتيجه ضايعات حاصله از فعاليتهاي صنعتي و ورود ضايعات فاضلابهاي شهري به رودخانه‌ها به عنوان يك معضل اساسي در جوامع امروزي مطرح مي‌باشد. فلزات سنگين در بستر رودخانه‌ها، درياچه‌ها و درياها تجمع پيدا نمود و مي‌توانند از طريق مواد غذايي وارد زنجيره غذايي شده و نهايتا توسط انسان جذب گردند. تجمع فلزات سنگين در اندامهاي توليد مثلي، مي‌تواند تأثيرات مخربي را بر روي روند اسپرماتوژنز و مورفولوژي اسپرمهاي توليد شده داشته باشد.

روش بررسي: اين مطالعه جهت بررسي تاثيرات مورفولوژيك سه فلز سنگين بر روي اسپرم انجام شده است. اسپرم با غلظتهاي مختلف كادميم، مس و جيوه براي 3 ساعت تماس داده شده و با استفاده از ميكروسكوپ الكترونيك اسكن (SEM) مورد بررسي قرار گرفت.

يافته‌ها: نتايج نشان داد كه جيوه سمي ترين فلز سنگين مورد مطالعه بوده و باعث ايجاد صدمه به دم اسپرم‌ها و كوچك شدن سر اسپرم مي‌شود. تغييرات عمده مورفولوژيكي و بخصوص بزرگ شدن سر اسپرم و از بين رفتن قوان آن در اثر تماس با كادميم و مس نيز مشاده شد. نتايج حاصله مؤيد اين مطلب بوده كه بخشي از تأثيرات سمي فلزات سنگين بر روي اسپرم در نتيجه تغيرات مورفولوژيك بوده و اسپرمهاي صدمه ديده به دليل عدم تحرك و بزرگ شدن بيش از حد، قادر به ورود به تخمك و بارور كردن آن نخواهد بود.

نتيجه‌گيري: در اين بررسي هيچگونه اختلافي در حساسيت اسپرم گونه‌هاي مختلف ماهيان نسبت به فلزات سنگين بررسي شده مشاده نگرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

ابراهیمی، م. (1382). بررسی تغییرات اولترامورفولوژیک فلزت سنگین کادمیم, مس و جیوه بر اسپرم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 11(4), 70-78. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=455Vancouver : کپی

ابراهیمی منصور. بررسی تغییرات اولترامورفولوژیک فلزت سنگین کادمیم, مس و جیوه بر اسپرم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1382 [cited 2021April18];11(4):70-78. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=455IEEE : کپی

ابراهیمی، م.، 1382. بررسی تغییرات اولترامورفولوژیک فلزت سنگین کادمیم, مس و جیوه بر اسپرم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 11(4), pp.70-78. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=455>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 59 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی