برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي هايپرمتيلاسيون پروموتور p16/INK4a در سرم، خون و تومور بيماران مبتلا به سرطان سلول سنگفرشي مري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سرطان سلول سنگفرشي مري (ESCC) يكي از شايعترين بدخيمي ها در ايران است. بيماران مبتلا تا مراحل پيشرفته بدون علامت هستند و به همين دليل اقدامات درماني ناموفق بوده، ميزان بقاي 5 ساله حدود 20-5% است. به دست آوردن تومور ماركرهاي جديد براي كشف زودرس و يا تعيين عوامل مستعدكننده در اين بيماران ممكن است اميد به زندگي اين بيماران را افزايش دهد. P16 يك مهاركننده كينازهاي وابسته به سايكلين D است و نقش آن به عنوان يك ژن سركوبگر بدخيمي شناخته شده است. متيلاسيون ناحيه پروموتور اين ژن مكانيسم مهمي براي غيرفعال شدن آن است و ميتوان از اين تغيير در DNA سرمي بيماران مبتلا به بدخيمي به عنوان يك تومور ماركر استفاده كرد. دراين مطالعه DNA جدا شده از سرم، خون و بافتهاي به دست آمده از اندوسكوپي 30 بيمار مبتلا به ESCC و 30 فرد سالم در استان خراسان از نظر متيلاسيون p16 مورد بررسي قرار گرفتند.
تواليهاي DNA از نواحي متيله و غيرمتيله ژنومي با استفاده از پرايمرهاي مخصوص پس از واكنش بي سولفيت و با استفاده از PCR اختصاصي براي متيلاسيون (MSP) قابل تشخيص بودند. متيلاسيون p16 در 30/8 (6/26%) از نمونه هاي سرمي، 30/13(3/43%) از نمونه هاي خوني و 30/22(3/(%73 از نمونه هاي بافتي كشف گرديد درحالي كه هيچ يك از موارد كنترل سالم اين تغيير را نشان نمي دادند. تمامي 8 مورد متيلاسيون مثبت در DNA سرمي، تغييرات مشابهي در خون و بافت بدخيم داشتند. نتايج فوق نشان ميدهند كه متيلاسيون p16 با منشاء بدخيمي را ميتوان در گردش خون كشف نمود. از آنجا كه ناهنجاريهاي متيلاسيون در ژنهاي متعدد ديگري از سرطانهاي مختلف نشان داده شده است، اين روش را ميتوان براي كشف غيرتهاجمي در انواع وسيعي از بدخيمي ها مورد استفاده قرار داد و قادر است روشي براي كشف يا مونيتورينگ ESCC براساس بررسي خون و سرم باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباس زادگان، م.، و افشارنژاد، س.، و رضییی، ح.، و قوام نصیری، م.، و غفارزادگان، ک. (1382). بررسی هایپرمتیلاسیون پروموتور p16/INK4a در سرم, خون و تومور بیماران مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری. مجله علوم پایه پزشکی ایران, 6(4 (پیاپی 20)), 301-306. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4531Vancouver : کپی

عباس زادگان محمدرضا، افشارنژاد سیما، رضییی حمیدرضا، قوام نصیری محمدرضا، غفارزادگان کامران. بررسی هایپرمتیلاسیون پروموتور p16/INK4a در سرم, خون و تومور بیماران مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری. مجله علوم پایه پزشکی ایران. 1382 [cited 2021May08];6(4 (پیاپی 20)):301-306. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4531IEEE : کپی

عباس زادگان، م.، افشارنژاد، س.، رضییی، ح.، قوام نصیری، م.، غفارزادگان، ک.، 1382. بررسی هایپرمتیلاسیون پروموتور p16/INK4a در سرم, خون و تومور بیماران مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری. مجله علوم پایه پزشکی ایران, [online] 6(4 (پیاپی 20)), pp.301-306. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4531. 

 
بازدید یکساله 137 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی