برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 97 تا صفحه 103 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير دوز كم GnRH-a طولاني اثر در مقايسه با تزريق روزانه GnRH-a كوتاه اثر براي مهار هيپوفيز در سيكل هاي ART و نتايج حاملگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: از نكات بسيار مهم در هر سيكل ART دستيابي به تعداد مطلوب اووسيت با كيفيت مناسب و قابليت تقسيم كافي است كه بر اساس شرايط بيمار، سن و علت ناباروري با استفاده از پروتكل مناسب تحريك تخمك گذاري حاصل مي‌شود. هدف از اين بررسي مقايسه نتايج حاصل از مصرف دو فرآورده مختلف از آگونيست GnRH به روش Long Rrotocol در مهار هيپوفيز و نتايج حاصل از نظر تعداد و پيش آگهي حاملگي است.

روش بررسي: اين بررسي از نوع Clinical- Trial بوده و بر روي بيماراني كه به مركز ناباروري يزد مراجعه نموده و كانديد ART بودند، انجام شده است. 60 بيمار با 61 سيكل درماني وارد اين تحقيق شدند. بيماراني كه سن بالاي 40 سال داشته و يا دچار مشكلات اندومتر و فاكتور مردانه شديد بودند، از مطالعه كنار گذاشته شدند. بيماران به طور تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. در 30 بيمار گروه I در روز 21 سيكل قاعدگي قبلي، فقط نصف آمپول دكاپپتيل (1.87 mg) تزريق گرديد و در 31 بيمار گروه II، بوسرلين با روزي0.5 cc  شروع و پس از شروع گنادوتروپين از روز دوم سيكل قاعدگي ميزان آگونيست به0.25 cc  كاهش يافت و تا زمان تزريق HCG ادامه يافت. يافته‌هاي حاصل در رابطه با تعداد آمپول، تخمك با كيفيت خوب، جنين، ميزان كنسل شدن سيكل و حاملگي و سقط در هر دو گروه با يكديگر مقايسه گرديد.

يافته‌ها: تعداد متوسط آمپولهاي مصرفه شده در گروه اول 4.2±27.5 و در گروه ديگر 2.8±28.4 بود، كه تفاوت محسوسي با يكديگر ندارند. تعداد كلي تخمك در گروه اول 312 عدد و در گروه ديگر 294 عدد بود. نسبت تعداد تخمكهاي خوب در گروه I، 77.2% و در گروه II،  84/35%بود كه از نظر آماري معني‌دار است (p<0.05) لقاح در گروه اول 83.93% در مقابل 71.12%در گروه دوم بود كه از نظر آماري معني‌دار است ولي اين تفاوت معني‌دار در مراحل بعدي تقسيم سلولي و تشكيل جنين مشاده نگرديد. تنها يك سيكل در گروه I كنسل گرديد كه به علت عدم رشد فوليكول كافي بوده است. ميزان حاملگي در گروه اول 6 مورد (20%) و در گروه دوم 4 مورد (12.9%) و هيچ مورد سقط مشاهده نگرديد.

نتيجه‌گيري: با توجه به اينكه تزريق نصف آمپول دكاپپتيل علاوه بر سهولت و كاهش هزينه بيمار، از نتايج مشابهي با ديگر انواع آگونيست GnRH برخوردار است و با LH surge زودرس همراه نيست، بنظر مي‌رسد كه روشي مفيد در سيكلهاي ART باشد و لزوم ادامه چنين مطالعاتي جهت يافتن دوز مناسب دكاپپتيل توصيه مي‌گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طاهری پناه، ر.، و کریم زاده میبدی، م.، و غفورزاده، م. (1382). تاثیر دوز کم GnRH-a طولانی اثر در مقایسه با تزریق روزانه GnRH-a کوتاه اثر برای مهار هیپوفیز در سیکل های ART و نتایج حاملگی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 11(4), 97-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=451Vancouver : کپی

طاهری پناه ربابه، کریم زاده میبدی محمدعلی، غفورزاده محمد. تاثیر دوز کم GnRH-a طولانی اثر در مقایسه با تزریق روزانه GnRH-a کوتاه اثر برای مهار هیپوفیز در سیکل های ART و نتایج حاملگی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1382 [cited 2021June14];11(4):97-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=451IEEE : کپی

طاهری پناه، ر.، کریم زاده میبدی، م.، غفورزاده، م.، 1382. تاثیر دوز کم GnRH-a طولانی اثر در مقایسه با تزریق روزانه GnRH-a کوتاه اثر برای مهار هیپوفیز در سیکل های ART و نتایج حاملگی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 11(4), pp.97-103. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=451. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1675 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی