برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 90 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

تغييرات مورفولوژيك آندومتر رحم پس از تحريك تخمك گذاري موش در زمان لانه گزيني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: هدف از اين مطالعه، بررسي مورفولوژي و اولترااستراكچر آندومتر رحم موش بعد از تحريك تخمك گذاري تخمدان با استفاده از HMG و HCG در زمان لانه گزيني در مقايسه با گروه كنترل بود.

روش بررسي: در اين تحقيق از موشهاي نژاد NMRI با گروه سني 10-6 هفته استفاده و به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. گروه شاهد 4.5 روز بعد از لقاح و گروه تجربي 4.5 روز بعد از تحريك تخمك‌گذاري نمونه برداري شدند. جانوران به طريق جابجايي مهره‌هاي گردني كشته شده و نمونه‌هايي از يك سوم مياني شاخ‌هاي رحمي آنها جهت مطالعه ميكروسكوپ نوري و ميكروسكوپ الكتروني برداشته و پاساژ داده شده و پس از رنگ آميزي مورد بررسي قرار گرفتند.

يافته‌ها: نتايج تحقيق نشان داد كه تحريك تخمك گذاري به طور نسبي باعث افزايش ارتفاع اپي‌تليوم و تراكم سلولي ناحيه اپي‌تليال و استروما شد. فضاي بين سلولي و به عبارتي واكنش دسيدوايي به مقدار بسيار زيادي در مقايسه با گروه شاهد كاهش يافته بود. در گروه تحريك تخمك گذاري شده سلولهاي استرومايي به حالت كشيده و پهن قابل مشاهده بودند در حالي كه در گروه كنترل اين سلولها هيپرتروف و چند وجهي بودند. همچنين افزايش تراكم واكوئلهاي چربي در قاعهده سلولهاي اپي‌تليوم سطحي و غددي به طور مشهود در گروه تحريك تخمك گذاري ديده شد.

نتيجه‌گيري: در مجموع به نظر مي‌آمد كه تحريك تخمت گذاري با استفاده از HMG و HCG تغييراتي را در مورفولوژي و فراساختمان آندومتر به وجود آورده كه مي‌تواند در لانه گزيني جنين تاثيرگذار باشد و احتمالا باعث كاهش درصد لانه گزيني شود كه اين امر نياز به تحقيق بيشتري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بیگی بروجنی، م.، و صالح نیا، م.، و الطریحی، ت. (1382). تغییرات مورفولوژیک آندومتر رحم پس از تحریک تخمک گذاری موش در زمان لانه گزینی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 11(4), 90-96. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=449Vancouver : کپی

بیگی بروجنی ماندانا، صالح نیا مژده، الطریحی تقی. تغییرات مورفولوژیک آندومتر رحم پس از تحریک تخمک گذاری موش در زمان لانه گزینی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1382 [cited 2021June17];11(4):90-96. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=449IEEE : کپی

بیگی بروجنی، م.، صالح نیا، م.، الطریحی، ت.، 1382. تغییرات مورفولوژیک آندومتر رحم پس از تحریک تخمک گذاری موش در زمان لانه گزینی. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 11(4), pp.90-96. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=449. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 238 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی