برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 39 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نتايج استفاده از GnRH-agonist به دو روش Microdose of Fulicular Phase و Long Luteal Phase در 123 سيكل ART كه براي اولين بار تحت IVF/ICSI قرار گرفته ‌اند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده از روشهاي متفاوت تجويز آگونيستهاي GnRH به همراه گنادوتروپينها، در سيكلهاي ART جهت تحريك تخمك گذاري از موارد مورد بحث در تمام مراكز ART مي‌باشد. تاثير روش ميكرودوز در بيماران با پاسخ ضعيف (Poor-Responder) قبلا در بسياري از مطالعات مورد تاييد قرار گرفته است. اما اين سوال مطرح مي‌باشد كه آيا اين روش در بيماراني كه براي اولين بار IVF/ICSI مي‌شوند موثر است يا خير؟ با توجه به مزيت روش ميكرودوز (Microdose Flare) انجام گرفت از جهت کمتر بودن میزان داروی مصرفی و صرفه جویی در وقت بیمار.

روش بررسی: ایم مطالعه از نوع آینده نگر و به روش Clinical Trail، در مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری و بیمارستان مادر یزد در سال 1379 تا 1380 بر روی 140 بیمار که برای اولین کاندید IVF/ICSI شدند، به دو روش Long Luteal Phase و Microdose Flare انجام گرفت از جهت نتايج آن شامل تعداد اووسيت، فوليكول، امبريو، حاملگي و سقط با يكديگر مقايسه گرديدند. نمونه‌ها به روش تصادفي آسان به دو گروه 70 نفري تقسيم شدند. به علت عدم دريافت پاسخ دقيق در عده‌اي از بيماران، تنها مواردي وارد مطالعه شدند كه از نتيجه باروري آنها مطمئن بوديم. در گروه ميكرودوز 14 نفر و در گروه Long سه نفر به دليل عدم امكان پيگري و مشخص نبودن نتيجه حاملگي از مطالعه حذف شدند. بدين ترتيب تجزيه و تحليل آماري با نرم افزار SPSS بر روي 123 بيمار انجام و از آزمون Chi- Square و t.test استفاده شد.

يافته‌ها: نتايج نشان مي‌دهد كه اين دو روش از نظر به دست آمدن تعداد اووسيت، امبريو، ميزان باروري و سقط با يكديگر تفاوت معني‌داري ندارد و فقط تعداد فوليكول بالغ به دست آمده در روش Long Guteal به طور قابل توجهي بيشتر از روش ميكرودوز بود اما از نظر آماري معني‌دار نمي باشد (p=0.062).

نتيجه‌گيري: اين روش به عنوان روشي برتر در افرادي كه براي اولين بار تحت IVF/ICSI قرار گرفته‌اند نمي‌باشد اما از لحاظ اقتصادي با توجه به دوز كمتر دارو مي‌تواند مد نظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افلاطونیان، ع.، و منصوری ترشیزی، م.، و داور، ر.، و افلاطونیان، ر.، و امیرارجمند، م.، و افلاطونیان، ب.، و سلیمانی، م. (1382). مقایسه نتایج استفاده از GnRH-agonist به دو روش Microdose of Fulicular Phase و Long Luteal Phase در 123 سیکل ART که برای اولین بار تحت IVF/ICSI قرار گرفته ‌اند. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 11(4), 39-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=448Vancouver : کپی

افلاطونیان عباس، منصوری ترشیزی مهناز، داور رباب، افلاطونیان رضا، امیرارجمند محمدحسین، افلاطونیان بهروز، سلیمانی مهرداد. مقایسه نتایج استفاده از GnRH-agonist به دو روش Microdose of Fulicular Phase و Long Luteal Phase در 123 سیکل ART که برای اولین بار تحت IVF/ICSI قرار گرفته ‌اند. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1382 [cited 2021June14];11(4):39-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=448IEEE : کپی

افلاطونیان، ع.، منصوری ترشیزی، م.، داور، ر.، افلاطونیان، ر.، امیرارجمند، م.، افلاطونیان، ب.، سلیمانی، م.، 1382. مقایسه نتایج استفاده از GnRH-agonist به دو روش Microdose of Fulicular Phase و Long Luteal Phase در 123 سیکل ART که برای اولین بار تحت IVF/ICSI قرار گرفته ‌اند. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 11(4), pp.39-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=448. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی