برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 127 تا صفحه 140 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير باكتري آزوسپيريلوم بر برخي شاخصهاي رشد و عملكرد سه رقم گندم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
آزوسپيريلوم برازيلنس يكي از ميكروارگانيسمهاي تثبيت كننده نيتروژن مولكولي است كه در هم ياري با ريشه غلات و گرامينه هاي ديگر، رشد و نمو آنها را تقويت ميكند. در اين پژوهش دانه هاي گندم از سه رقم قدس، اميد و روشن، با دو سويه از باكتري آزوسپيريلوم برازيلنس (Do1 و Sp7 )تلقيح شدند.
آلوده سازي، ميزان محصول و رشد و نمو ارقام گندم را افزايش داد، ولي اين پاسخ كاملاً وابسته به نوع سوش باكتري و رقم زراعي بود. بيشترين عملکرد، وزن هزار دانه، شمار دانه در سنبله و وزن خشك ريشه و ساقه در تلقيح با سويه Sp7 در رقم روشن به دست آمد. اين در حالي است كه سويه Dol بهترين اثر بر اين شاخصهاي رشد را در رقم قدس ايجاد كرده است. پاسخ رقم اميد در همه حال كمتر از دو رقم زراعي ديگر بود. بنابراين، انتخاب سوشهاي سازگار و متناسب با هر رقم زراعي براي تحريك افزايش عملكرد و تقويت رشد و نمو ارقام گندم ضروري است. بررسي اثر سوشها بر محتواي نيروژن دانه نيز نتايج مشابهي داشت. مشاهده فعاليت نيرتوژنازي سوشهاي آزوسپيريلوم در آزمايشهاي In vitro، و افزايش معني دار محتواي نيتروژن در بخري از ارقام آغشته به باكتري، اين فرضيه را كه "تثبيت زيستي نيتروژن به وسيلة آزوسپيريلوم ممكن است در مورد آثار سودمند مشاهده شده در شاخصهاي رشد گياه پاسخگو باشد" تأييد كرد. در مقايسه فعاليت نيتروژنازي در دو سويه، ميزان احياي استيلني سويه Dol، 1.5 برابر سويه Sp7 بود. همچنين، اثر سويه Dol بر شاخصهاي رشد، عملكرد و محتواي نيتروژن دانه نيز چشمگيرتر از سويه Sp7 بود. از آنجا كه سويه Dol بود. همچنين، اثر سويه Dol بر شاخصهاي رشد، عملكرد و محتواي نيتروژن دانه نيز چشمگيرتر از سويه SP7 بود. از آنجا كه سويه Dol يك سويه بومي، ولي سويه SP7 يك سوش ايزول از برزيل است، ميتوان نتيجه گرفت كه ايزوله هاي محلي باكتري بايد نسبت به سويه هاي بيگانه و غير بومي ترجيح داده شوند، چون سازگاري بيشتري نسبت به گياهان محيط و شرايط خاك آن منطقه نشان ميدهند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عموآقایی، ر.، و امتیازی، گ.، و مستاجران، ا. (1382). تاثیر باکتری آزوسپیریلوم بر برخی شاخصهای رشد و عملکرد سه رقم گندم. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 7(2), 127-140. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4470Vancouver : کپی

عموآقایی ریحانه، امتیازی گیتی، مستاجران اکبر. تاثیر باکتری آزوسپیریلوم بر برخی شاخصهای رشد و عملکرد سه رقم گندم. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1382 [cited 2021June24];7(2):127-140. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4470IEEE : کپی

عموآقایی، ر.، امتیازی، گ.، مستاجران، ا.، 1382. تاثیر باکتری آزوسپیریلوم بر برخی شاخصهای رشد و عملکرد سه رقم گندم. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 7(2), pp.127-140. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=4470. 

 
بازدید یکساله 351 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی