برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 32 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي نتايج حاصل از انتقال بلاستوسيست در 30 سيكل ART

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: مسوول ناباروري هميشه به عنوان معما مورد توجه انسانها بوده و باروري نقش محوري در زندگي مردم و تمدنهاي اوليه داشته است. با گذشت زمان و پيشرفت علم و تكنولوژي مساله ناباروري از حالت ابتدايي خود تغيير كرد و با پيشرفت‌هاي بدست آمده در بيولوژي توليد مثل و ژنتيك، درمان ناباروري به حيطه دور از تصور كشيده شد كه يكي از پيشرفتهاي قابل توجه در اين زمينه، كشت طولاني تر جنين در محيط آزمايشگاه با استفاده از محيطهاي متوالي تا مرحله بلاستوسيست و سپس انتقال آن به رحم مي‌باشد.

روش بررسي: اين پژوهش به صورت كارآزمايي باليني (Clinical Trial) طي سالهاي 79-1378 بر روي 30 زوج نابارور مراجعه كننده به مركز ناباروري و بيمارستان مادر يزد با سابقه حداقل يك مرتبه لقاح آزمايشگاهي ناموفق بدون علت آندوكريني به عنوان گروه آزمون و 30 زوج نابارور و ديگر به عنوان گروه شاهد انجام شده است. در گروه اول انتقال جنين در مرحله بلاستوسيست (BT) و در گروه دوم در مرحله امبريو (ET) صورت گرفت. در دو گروه تفاوت معني‌دار آماري بين متغيرها مشاهده نشد. بررسي آماري مقايسه ميانگين با آناليز واريانس ANOVA و توزيع فراواني با X2 و Fisher Exact Test  انجام شد.

نتايج: ميزان لقاح (F.R) در گروه BT شصت و نه درصد و در گروهET شصت و پنج درصد(P=0.352)  و ميزان حاملگي (P.R) در گروه  16.7 BTدرصد و در گروه 6.7 ET درصد بود (P=0.424) بوده، هرچند تفاوت در دو گروه بررسي شده قابل توجه مي‌باشد ولي اين نسبت قابليت آزمون Z را ندارد.

نتيجه‌گيري: انتقال بلاستوسيست به عنوان درمان آلترناتيو در بيماران با شكستهاي متعدد قبلي مفيد مي‌باشد، زيرا ميزان لانه گزيني و حاملگي كلنيكي در انتقال بلاستوسيست طبق آمار به ترتيب 60% و 40% افزايش مي‌يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دهقانی فیروزآبادی، ر.، و افلاطونیان، ع. (1382). ارزیابی نتایج حاصل از انتقال بلاستوسیست در 30 سیکل ART. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 11(4), 32-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=447Vancouver : کپی

دهقانی فیروزآبادی راضیه، افلاطونیان عباس. ارزیابی نتایج حاصل از انتقال بلاستوسیست در 30 سیکل ART. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1382 [cited 2021June22];11(4):32-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=447IEEE : کپی

دهقانی فیروزآبادی، ر.، افلاطونیان، ع.، 1382. ارزیابی نتایج حاصل از انتقال بلاستوسیست در 30 سیکل ART. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 11(4), pp.32-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=447. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 972 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی