برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  11 , شماره  3 ; از صفحه 3 تا صفحه 9 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي حدت و اختلالات بينايي در جامعه روستايي استان يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
مقدمه: كاهش حدت اختلالات بينايي و علل منجر به كوري از عمده‌ترين مسايل بهداشتي ـ درماني و اجتماعي در جوامع بشري بوده و نسبت به اهميت آن در تلاش‌هاي جهاني براي توسعه سلامتي توجه شاياني به آن نشده است. بخش اعظم اين ناتواني با استفاده از منابع موجود و توسعه قابل پيشگيري و درمان مي‌باشد. آگاهي از وضعيت و شناخت مشكلات بينايي جامعه روستايي در جهت توسعه امكانات بهداشتي ـ درماني و پيشگيري از علل منجر به كاهش بينايي ضرورت دارد.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع توصيفي و به روش مقطعي در سطح روستاهاي استان يزد با هدف بررسي وضعيت بينايي و شيوع انواع اختلالات بينايي در سال 1378 انجام شده است. 287 نفر در 35 خوشه 40 خانواري مورد مصاحبه و معاينات اوليه چشم توسط پزشك عمومي قرار گرفتند.
نتايج: در 32% نمونه‌ها حدت بينايي كمتر از حد طبيعي بود شيوع كلي كوري در چشم چپ 14 مورد (2.7 در هزار) در چشم راست 6 مورد (1.2 در هزار) بدست آمد. (كوري كامل هر دو چشم 3 مورد 0.6 در هزار بود). مناطع روستايي شهرستانهاي مختلف استان از نظر حدت بينايي يكسان نبوده و بهترين وضعيت ديد طبيعي را شهرستان مهريز با 77.1% و كمترين آن مربوط به شهرستان بافق با 51.9% بود (0.001=P). ديد غيرطبيعي در زنان (37.4%) به طور معني‌داري بيشتر از مردان 26.6% بود (0.001=P). با افزايش سن مشكل بينايي افزايش معني‌داري داشته بنحوي كه در سنين زير يكسال 2.9% و در سنين بالاي 65 سال 86.6% مي‌باشد (0.001=P).
نتيجه‌گيري: عيب انكساري اصلاح نشده شايعترين علت كاهش بينايي در تمام سنين مي‌باشد كه با ايجاد يك سيستم مراقبتي قابل پيشگيري و درمان است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بشارتی، م.، و احمدیه، م.، و رستگار، ا.، و شجاع، م.، و معنویت، م.، و میرآتشی، س. (1382). بررسی حدت و اختلالات بینایی در جامعه روستایی استان یزد. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 11(3), 3-9. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=434Vancouver : کپی

بشارتی محمدرضا، احمدیه محمدحسین، رستگار ابوالقاسم، شجاع محمدرضا، معنویت محمدرضا، میرآتشی سیدعلی محمد. بررسی حدت و اختلالات بینایی در جامعه روستایی استان یزد. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1382 [cited 2021June22];11(3):3-9. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=434IEEE : کپی

بشارتی، م.، احمدیه، م.، رستگار، ا.، شجاع، م.، معنویت، م.، میرآتشی، س.، 1382. بررسی حدت و اختلالات بینایی در جامعه روستایی استان یزد. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 11(3), pp.3-9. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=434. 

 
بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی