برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  21 , شماره  2 ; از صفحه 151 تا صفحه 162 .
 
عنوان مقاله: 

كاهش مرگ و مير نوزادان و طرح سطح ‌بندي خدمات (بازآموزي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش نوزادان، بیمارستان کودکان مفید، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
 
چکیده: 

ميزان مرگ و مير نوزادان در ژاپن و سوئد 2.2 ولي در ايران 18 در هزار تولد زنده است. در كشورهاي صنعتي ادامه حيات نوزادان با وزن 500 گرم يا كمتر امري عادي است ولي در ايران هميشه نمي‌توان به زنده و سالم ماندن نوزادان ترم مطمئن بود.
به منظور كاهش مرگ و مير نوزادان بايد براي بهبود وضعيت تغذيه و سلامت دختران و زنان برنامه ‌ريزي و فرهنگ‌سازي شود، كميت و كيفيت مراقبت‌ها در دوران بارداري و زايمان و مراقبت‌هاي بعدي مادر و نوزاد ارتقا يابد. بارداري‌ها و زايمان‌ها و نوزادان در معرض خطر به موقع شناسايي، مراقبت و يا ارجاع شوند. كميته‌هاي كاهش مرگ و مير مادران و نوزادان در تمام بيمارستان‌ها و دانشگاه ‌ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي فعال شوند و يا بررسي علل مرگ و مير نوزادان، براي اصلاح وضعيت تلاش كنند. آموزش و پژوهش در زمينه سلامت نوزدان گسترش يابد و همكاري تنگاتنگي بين متخصصان زنان و مامايي و متخصصين كودكان ايجاد شود. علم پري ‌نيتالوژي و عمل به آن از گستردگي و عمق لازم برخوردار شود. پروتكل‌هاي تشخيصي و درماني لازم تهيه و اجرا شود. مراقبت از نوزادان از ثانيه ‌ها و دقايق اول زندگي كاملا متحول شود. عمليات احياي نوزادان به موقع و با مهارت صورت پذيرد، برنامه سطح ‌بندي خدمات در ارتباط با زنان باردار و نوزادان طراحي و به اجرا درآيد. جهت انتقال مادران و نوزادان از مركزي به مركز ديگر، پس از تثبيت وضعيت آنان، وسيله نقليه مناسب با تجهيزات كافي و نيروي انساني مجرب به راحتي در دسترس باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

مرندی، س. (1382). کاهش مرگ و میر نوزادان و طرح سطح ‌بندی خدمات (بازآموزی) . مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران, 21(2), 151-162. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=431Vancouver : کپی

مرندی سیدعلیرضا. کاهش مرگ و میر نوزادان و طرح سطح ‌بندی خدمات (بازآموزی) . مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1382 [cited 2021April13];21(2):151-162. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=431IEEE : کپی

مرندی، س.، 1382. کاهش مرگ و میر نوزادان و طرح سطح ‌بندی خدمات (بازآموزی) . مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران, [online] 21(2), pp.151-162. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=431>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 336 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی