برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پوشش مراقبت ‌هاي بهداشت مادر و كودك در عشاير استان كرمان شهريور 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه: بهبود كيفيت بهداشت مادر و كودك از اهداف سازمان جهاني بهداشت است كه جهت تأمين آن بايد تلاش‌ها و فعاليت‌هاي مختلفي صورت گيرد.
هدف: مطالعه به منظور تعيين ميزان پوشش مراقتب‌هاي بهداشت مادر و كودك در خانوارهاي عشايري استان كرمان انجام شد.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه مقطعي در سال 1380 بر روي 950 خانوار عشايري استان كرمان انجام شد. از هر شهرستان بر اساس جمعيت، چند دهستان به صورت تصافي انتخاب و ايل‌هاي مربوطه توسط افراد آموزش ديده مورد پرسش‌گري قرار گرفتند و اطلاعات حاصله تجزيه و تحليل شدند.
يافته‌ها: در مجمعوع 19.4% مادران با سواد بودند. سن ازدواج 10 تا 41 سال و سن اولين حاملگي نيز در همين طيف سني بود. 37.4% زنان واجد شرايط تحت پوشش روش‌هاي مطمئن پيشگيري از بارداري بودند. تزريق واكسن 44.5% مادران در حدي بود كه حداقل 3 سال يا به طور دائم ايمني داشته باشند (6-2 بار). 28.9% مادران در آخرين بارداري خود مراقبت داشتند و در 9.2% موارد آزمايش‌هاي معمول دوران بارداري را انجام داده بودند. در 25.6% موارد آخرين زايمان توسط فرد دوره ديده انجام شده بود. 5.6% موارد در 10 روز اول پس از زايمان و 7.3% موارد در 10 تا 40 روز اول پس از زايمان مراقبت داشتند. واكسيناسيون كودكان زير 6 سال در مورد نوبت سوم ثلاث، پوليو و هپاتيت به ترتيب 95.9%، 95.9% و 77.1% در مورد سرخك نوبت اول و ب ث ژ به ترتيب 9.1% و 95.6% بود. 69.7% كودكان كارت پايش رشد داشتند كه تنها در 1.4% موارد منحني رشد به طور مرتب رسم شده بود. 99.1% كودكان تغذيه با شير مادر داشتند.20.4% از مولتي ويتامين يا ويتامين A+D و 13.8% از قطره آهن استفاده مي‌كردند.
نتيجه‌گيري: با توجه به يافته‌ها واكسيناسيون كودكان و تغذيه با شير مادر در عشاير مذكور در حد بسيار مطلوب و در بقيه موارد اختلاف با حد مورد انتظار كشوري زياد است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 236
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی