برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  61 , شماره  2 ; از صفحه 164 تا صفحه 170 .
 
عنوان مقاله: 

كاربرد روش Finite Element در بررسي اثر نيروهاي تنشي (Shear stress) وارد بر سمان روكش دندان سانترال بالا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: يكي از مسائل مورد بحث در رشته هاي مختلف دندانپزشكي بررسي اثر نيروهاي اعمال شده به دندان و ترميمي هاي دنداني است كه پس از معالجات دندان به آن وارد مي شود. با توجه به اينكه هر جسم يا ماده اي داراي يك حد نهايي براي تحمل تن شها مي باشد لذا كاربرد نيروهاي بيش از حد توان باعث مي گردند تا سلامت و كيفيت آن را تغيير دهند. به طور متداول نيروهاي مضغي از ناحيه مولرها به سمت ثناياي مياني كاهش مي يابند. ميانگين تقريبي نيروهاي اعمال شده برروي دندان مولر 170 پوند برابر 565 نيوتن، پره مولرهاي 70 پوند و ثناياي مياني در حدود 37 پوند برابر با 155 نيوتن تخمين زده مي شوند. اين نيروها با افزايش سن به دلايل متنوع زيادتر مي شوند. لذا براي يك دندانپزشك بررسي اثر نيروهاي وارد بر روكش و سمان زيرين آن از اهميت ويژه اي برخوردار است. بنابراين او مي تواند نكات ضعف در درمان Crownها را شناخته و در رفع آن تدابير لازم را رعايت نمايد. با توجه به اينكه روش Finite element در سه دهه اخير در حل معضلات دندانپزشكي نقش ارزشمندي داشته است اين مطالعه انجام پذيرفت. هدف از اين مطالعه بررسي الگوي توزيع تنش بر سمان مصرفي بين Crown و عاج دندان ثناياي مياني بود.
مواد و روشها: بدين منظور از روش Finite element (FE) كه يك روش دقيق آناليز كامپيوتري است استفاده گرديد لذا با توجه به مطالب مذكور مدل دندان سانترال بالا توسط كامپيوتر ترسيم و آناتومي مدل دندان به دقت ملحوظ گرديد تا يك مدل كامپيوتري ايده آل به وجود آيد. نيروهاي تنش زا با زواياي 30 و 50 درجه به لبه انسيزولينگوالي و يك سوم انسيزالي ناحيه لينگوال محور طولي دندان وارد گرديد. با توجه به كتب و مقالات مرجع اطلاعات لازم به كامپيوتر منتقل و كامپيوتر آن Super sap انتحاب گرديد.
يافته ها: نتايج حاصل از روش دو بعدي نشان مي دهند كه ميزان تنش برشي به وجود آمده در سمت لينگوال متفاوت از مقدار آن در سمت باكال است. در بارگذاري دوم (روش سه بعدي) ميزان تنش در سمت لينگوال ناحيه طوق به مقدار چشمگيري كاهش مي يابد و حدود 10 مگاپاسكال مي رسد كه اين مقدار كمتر از ميزان تحمل سمان زيرين روكش مي باشد در صورتي كه در بارگذاري اول مقدار تنش برابر با 17.8 مگاپاسكال است كه اين مقدار بيش از حد قابل تحمل آن است. مقايسه تنشهاي ايجاد شده در سمان زيرين روكش ممكن است بستگي به آلياژ انتخاب شده و ضخامت ساختار فلزي Crown آن داشته باشد.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به استحكام بسياري از سمانها اعمال نيروي زياد ممكن است منجر به شكست لايه سمان در فاصله بين عاج دندان و ساختار فلزي شود و در نهايت منجر به شكست در درمان دندان مورد معالجه گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امامیه، م.، و امامیه، ش. (1382). کاربرد روش Finite Element در بررسی اثر نیروهای تنشی (Shear stress) وارد بر سمان روکش دندان سانترال بالا. مجله دانشکده پزشکی, 61(2), 164-170. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=376Vancouver : کپی

امامیه محمد، امامیه شیلا. کاربرد روش Finite Element در بررسی اثر نیروهای تنشی (Shear stress) وارد بر سمان روکش دندان سانترال بالا. مجله دانشکده پزشکی. 1382 [cited 2021June15];61(2):164-170. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=376IEEE : کپی

امامیه، م.، امامیه، ش.، 1382. کاربرد روش Finite Element در بررسی اثر نیروهای تنشی (Shear stress) وارد بر سمان روکش دندان سانترال بالا. مجله دانشکده پزشکی, [online] 61(2), pp.164-170. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=376. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی