برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  29 , شماره  32 ; از صفحه 1 تا صفحه 14 .
 
عنوان مقاله: 

ارایه الگوهاي طراحي و احيا در مناطق رود كناري با رعايت اصول اكولوژيك منظر (مطالعه موردی: حاشیه رودخانه جاجرود واقع در پارک ملی خجیر)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به منظور نيل به طراحي اكولوژيكي، قبل از هر گونه اقدام به طراحي، تشريح و ارزيابي وضعيت محيط و منابع ضروري است. از آنجا كه محدوده طراحي در حاشيه رودخانه جاجرود و در پارك ملي خجير واقع شده است،ارزيابي توان اكولوژيك (ارزيابي اكوسيستمي) اين محدوده جهت يافتن پهنه‌هاي مناسب براي تفرج متمركز و گسترده انجام شد.
به منظور تكميل
ارزيابي اكوسيستمي و در نظر گرفتن ارتباطات عرضي بين اكوسيستمها، عناصر ساختاري منظر (لكه ها و دالانها) مورد بررسي و شناسايي قرار گرفتند و الگوهاي ناشي از آرايش فضايي گياهان رود كناري و الگوهاي مصنوع (ناشي از دخالتهاي انساني است) استخراج شدند. سپس با استفاده از نتايج حاصل از ارزيابي اكوسيستمي و تفسير الگوي تكرار لكه‌هاي گياهي در فرمي مشابه، بهترين مكان به منظور طراحي تفرجگاه انتخاب گرديد.
در
پايان با استفاده از اصول اكولوژي منظر و يافته هاي ناشي از الگوهاي ساختاري منظر در محدوده طراحي، راهكارهايي به صورت توصيه‌هاي طراحي مبتني بر اكولوژي و زمينه منظر، ارایه شدند. برخي از اين توصيه‌هاي طراحي براي محدوده مورد نظر و مناطق مشابه، شامل برقراري ارتباط و اتصالات اكولوژيكي (Connectivity) بين لكه‌ها و دالان‌هاي منقطع، تلفيق لكه‌هاي كوچكتر (Unification)، رعايت آرايش فضايي گياهان، چيدمان كاشت آنها (spacing) و استفاده از نيروي طبيعت به عنوان سرآغازي براي احياي مناطق تخريب شده ميباشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 284
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی