3 SID.ir | تاثير داروي ديازپام در كاهش درد بعد از جراحيهاي عقل نهفته پايين
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تاثير داروي ديازپام در كاهش درد بعد از جراحيهاي عقل نهفته پايين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی جراحی دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تهران
 
چکیده: 

بيان مساله: كنترل درد در دندانپزشكي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. بهره‌گيري از داروهاي آرامبخش (ديازپام) به عنوان داروي ضد اضطراب و بالا برنده آستانه درد، مي‌تواند تجربه ذهني و واكنش فرد نسبت به درد را تحت تأثير قرار دده، آن را كاهش دهد.
هدف: مطالعه حاضر با هدف تعيين ميزان تاثير ديازپام در كاهش درد بعد از عمل جراحي دندان عقل نهفته فك پايين انجام شد.
روش بررسي:‍ در اين مطالعه مداخله‌اي كه در بخش جراحي دهان و فك و صورت دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام شد، بيماران به دو گروه 30 نفري (مورد، شاهد) تقسيم شدند. براي افراد گروه شاهد طبق معمول آنتي‌بيوتيك و مسكن و براي بيماران گروه مورد، علاوه بر داروهاي فوق، ديازپام 5 ميليگرمي به ميزان 3 نوبت در روز در طول 3 روز پس از عمل جراحي تجويز شد. ميزان باز شدن دهان بيماران به عنوان يك علامت كمكي بعد از يك هفته اندازه‌گيري شد. بيماران بعداز يك هفته مورد ارزيابي قرار گرفتند و اطلاعات حاصل از دو گروه با استفاده از آزمون X2 با يكديگر مقايسه گرديد.
يافته‌ها: 60% از افراد گروه مورد (دريافت دارو) و 13.8% از افرد گروه شاهد اظهار نمودند كه درد خيلي كمي داشته‌اند. احساس درد در دو گروه از نظر آماري داراي اختلاف معني‌داري بود .(p<0.001) احساس درد شديد در گروه شاهد و مورد به ترتيب 34.5% و 10% حاصل شد.
نتيجه گيري: مي‌توان اظهار نمود كه داراي ديازپام در كاهش درد بعد از عمل جراحي دندان عقل مؤثر است؛ اين دارو همچنين بر تريسموس بعد از عمل كه احتمالاً به علت تروماي عضلاني و يا در اثر درد، دهان بيمار كمتر مي‌شود، تاثير نسبي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی