برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1382 , دوره  16 , شماره  3 (مسلسل 36) ; از صفحه 59 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه ‌اي هيستولوژيك و هيستومورفومتريك اثر بخشي ®Biostite در Surgical Defect

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيان مساله: بازسازي استخوان به منظور بازگرداندن نسوج از دست رفته به وضعيت پيشين آنها قبل از شروع تخريب انجام مي‌شود. اهميت اين روش درماني در زمينه درمان لثه و ايمپلنت كاملا محسوس است. در اين درمانها ممكن است از مواد پيوندي استفاده شود كه هر يك از اين مواد داراي مزايا و معايبي هستند.
هدف: مطالعه حاضر با هدف بررسي ماهيت نسوج تشكيل شده در ارتباط با كاربرد ماده پيوندي Biostite ® و مقايسه ميزان بازسازي استخوان و ضخامت و تراكم ترابكولاي استخوان ساخته شد؛ همچنين بروز واكنش جسم خارجي در ارتباط با كاربرد اين ماده پيوندي نيز مورد بررسي قرار گرفت.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي تعداد 5 راس گوسفند مورد بررسي قرار گرفتند. نمونه‌هاي انتخاب شده با بيهوشي عمومي مورد عمل جراحي قرار گرفتند و در ناحيه بي‌دنداني فك پايين در سمت چپ و راست در مجموع 10 ضايعه استخواني به ابعاد 5×5×5 ميليمتر ايجاد گرديد. در پنج ضايعه به صورت تصادفي از ماده پيوندي Biostite ® استفاده شد (گروه مورد) و پنج ضايعه ديگر به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شدند. پس از گذشت شش ماه از زمان جراحي، نمونه‌ها كشته شدند و محل جراحي با حاشيه سالم به صورت برشهاي مجزا و در فرمالين 10% قرار داده شد. مقاطع بافت شناسي از محل ضايعات تهيه و پس از رنگ آميزي مورد بررسي هاي بافت شناختي و هيستومورفومتري قرار گرفتند. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمون آماري Mann-Whitney U تجزيه و تحليل گرديد.
يافته‌ها: ميانگين درصد استخوان ساخته شده در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بيشتر و اين اختلاف از نظر آماري معني‌دار بود (p<0.05). استخوان ساخته شده در هر دو گروه زنده و تركيبي ازLamellar Bone  و Woven بود ولي ضخامت و تراكم استخوان ساخته شده در گروه مورد نسبت به گروه شاهد بيشتر بود. بروز واكنش جسم خارجي در ارتباط با كاربرد ماده پيوندي Biostite ® مشاهده شد.
نتيجه گيري: با توجه به محدوديت هاي اين مطالعه، استفاده از ماده پيوندي سنتتيك Biostite مي‌تواند در درمانهاي بازسازي استخوان سودمند باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رکن، ا.، و پاک نژاد، م.، و اسلامی، ب.، و صفیری، ا. (1382). بررسی مقایسه ‌ای هیستولوژیک و هیستومورفومتریک اثر بخشی ®Biostite در Surgical Defect. مجله دندانپزشکی (دانشگاه علوم پزشکی تهران), 16(3 (مسلسل 36)), 59-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3276Vancouver : کپی

رکن امیررضا، پاک نژاد مژگان، اسلامی بهنام، صفیری ابوالفضل. بررسی مقایسه ‌ای هیستولوژیک و هیستومورفومتریک اثر بخشی ®Biostite در Surgical Defect. مجله دندانپزشکی (دانشگاه علوم پزشکی تهران). 1382 [cited 2021June15];16(3 (مسلسل 36)):59-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3276IEEE : کپی

رکن، ا.، پاک نژاد، م.، اسلامی، ب.، صفیری، ا.، 1382. بررسی مقایسه ‌ای هیستولوژیک و هیستومورفومتریک اثر بخشی ®Biostite در Surgical Defect. مجله دندانپزشکی (دانشگاه علوم پزشکی تهران), [online] 16(3 (مسلسل 36)), pp.59-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3276. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 46 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی