برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  37 , شماره  57 ; از صفحه 5 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي بين بستن و حفظ شريان در واريكوسلكتومي يك طرفه و اثر آن در تجزيه مايع سمن قبل و بعد از عمل جراحي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اورولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: واريكوسل مهمترين علت ناباروري ثانويه در مردان و واريكوسلكتومي روش انتخابي درمان آن است. روش خلف صفاتي يكي از روشهاي مرسوم است كه جدا كردن وريد از شريان و بستن آن باعث مشكل شدن عمل و افزوده شدن به طول مدت زمان عمل جراحي و بيهوشي ميگردد. براي پاسخ به اين سوال كه "آيا حفظ و يا بستن شريان همراه با وريد اسپرماتيك داخلي تاثيري در نتيجه نهايي درمان واريكوسل دارد" اين بررسي آينده نگر انجام شد.
روش بررسي: در اين بررسي 40 بيمار subfertile و infertile را كه داراي واريكوسل يك طرفه چپ با درجه هاي مختلف بودند در طي سالهاي 1375 - 1373 به صورت آينده نگر تصادفي تحت بررسي قرار داديم. قبل از عمل جراحي براي بيماران 2 بار آزمايش تجزيه مني درخواست شده و ميانگين تعداد، تحرك و اشكال طبيعي محاسبه گرديد. بعد بيماران به دو گروه تقسيم شدند. گروه اول تحت واريكوسلكتومي خلف صفاتي با حفظ شريان و در گروه دوم بستن شريان همراه با وريد انجام شد. 3، 6 و 9 ماه بعد از عمل در هر گروه آزمايشي تجزيه مني تكرار شده و تغييرات حاصل با هم مقايسه شدند.
يافته ها: در هر دو گروه ميانگين تعداد كل اسپرم در مقايسه با قبل از عمل افزايش پيدا كرد، اين اختلاف از نظر آماري معني دار نبود (p=0.478) تعداد اسپرمهاي متحرك در هر دو گروه در مقايسه با قبل از عمل افزايش داشت. درصد اسپرمهاي با شكل طبيعي در هر دو گروه بعد از عمل افزايش پيدا كرد و بررسيهاي آماري در اين مورد نيز اختلاف معني دار را نشان نداد (p=0.478) ولي مدت زمان بيهوشي در گروه اول (حفظ شريان) 10± 80 دقيقه و در گروه دوم 15± 50 دقيقه بود كه اين اختلاف معني دار بود (p=0.043).
نتيجه گيري: در واريكوسلكتومي خلف صفاتي، حفظ و يا بستن شريان تاثيري در روي نتيجه نهايي اصلاح كيفيت مايع مني ندارد و با جدا كردن شريان جز اينكه طول مدت زمان عمل و بيهوشي افزايش مي يابد كار اضافه اي براي بيمار صورت نمي گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیدواربرنا، م.، و مداین، س. (1382). بررسی مقایسه ای بین بستن و حفظ شریان در واریکوسلکتومی یک طرفه و اثر آن در تجزیه مایع سمن قبل و بعد از عمل جراحی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 37(57), 5-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=325Vancouver : کپی

امیدواربرنا محمدحسن، مداین سیدکاظم. بررسی مقایسه ای بین بستن و حفظ شریان در واریکوسلکتومی یک طرفه و اثر آن در تجزیه مایع سمن قبل و بعد از عمل جراحی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1382 [cited 2021June14];37(57):5-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=325IEEE : کپی

امیدواربرنا، م.، مداین، س.، 1382. بررسی مقایسه ای بین بستن و حفظ شریان در واریکوسلکتومی یک طرفه و اثر آن در تجزیه مایع سمن قبل و بعد از عمل جراحی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 37(57), pp.5-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=325. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی