3 SID.ir | مقايسه شيوع HBsAg و HBsAb در مبتلايان به سندرم داون و عقب ماندگان ذهني ديگر در موسسات نگهداري كودكان استثنايي تهران

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه شيوع HBsAg و HBsAb در مبتلايان به سندرم داون و عقب ماندگان ذهني ديگر در موسسات نگهداري كودكان استثنايي تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيان مساله: ميزان شيوع HBsAg در مبتلايان به سندرم داون بيشتر از افراد عادي گزارش شده است و زندگي در مراكز نگهداري در مقايسه با زندگي در خانه احتمال شيوع اين آنتي‌ژن را افزايش مي‌دهد.
هدف: اين مطالعه به منظور تعيين شيوع HBsAg در سندرم داون در داخل كشور و مقايسه آن با عقب‌ماندگان ذهني ديگر در شرايط مشابه و نيز تعيين شيوع اين آنتي‌ژن در دو گروه فوق و مقايسه آن با جمعيت عادي ايران انجام شد.
روش بررسي: تعداد 100 بيمار با متوسط سن 12 سال در پنج مركز نگهداري عقب ماندگان ذهني مورد مطالعه قرار گرفتند؛ مبتلايان به سندرم داون در گروه اول و ساير عقب‌ماندگان ذهني در گروه دوم (50 نفر در هر گروه) قرار داشتند. در مرحله اول از بيماران نمونه خون گرفته شد. نمونه‌ها به روش Elisa جهت تعيين HBsAg و HBsAb مورد آزمايش قرار گرفتند. جهت بررسي اختلاف آماري بين شيوع HBsAg+ در دو گروه، از آزمون Chi-Square استفاده شد.
يافته ها: HBsAg در 8% از بيماران گروه اول و 4% از بيماران گروه دوم و HBsAb در 25% از بيماران گروه اول و 32% از بيماران گروه دوم مثبت بود. HBsAg در كودكان عقب مانده ذهني ساكن موسسات نسبت به جمعيت عادي ايران (كمتر از 3%) از شيوع بيشتري برخوردار بود؛ بين ميزان شيوع اين شاخص بين دو گروه اختلاف آماري معني داري مشاهده نشد.
نتيجه گيري: رعايت دقيق و كامل اصول استريليزاسيون و كنترل عفونت، هنگام انجام اعمال دندانپزشكي در اين مركز ضروري است؛ همچنين پيشنهاد مي‌شود اين كودكان به عنوان يك جمعيت پرخطر بر عليه هپاتيت B واكسينه شوند.

 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 223
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی