برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي كاني شناختي و تركيب شيميايي بنتونيت، در جهت فعال سازي آن به روش شيميايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی معدن، دانشگاه یزد
 
چکیده: 

مونت موريلونيت اصلي ترين كاني تشكيل دهنده بنتونيت است كه به خاطر سرشت تورم پذيري و تعليق پذيري بالا، اين ماده داراي خاصيت كلوئيدي است، به گونه اي كه با جذب آب حجم آن چندين برابر افزايش يافته و متورم مي شود. لذا مهمترين مصرف آن در تهيه گل حفاري است. از طرف ديگر در اثر فرايندهاي فعال سازي، يعني با گرم كردن و شستشوي آن با اسيد، سطح مخصوص و قدرت اسيدي اين ماده بالا مي رود و قابليت جذب رنگدانه ها در آن به شدت افزايش مي يابد. لذا از آن به منظور تصفيه روغن هاي خوراكي و صنعتي به وفور استفاده مي شود.
در اين پژوهش نشان خواهيم داد كه علاوه بر نقش تركيب كاني
شناختي نمونه بنتونيت، غلظت برخي از اكسيدهاي اصلي در تركيب كاني مونت موريلونيت نيز تأثير مستقيمي در فرآيند فعال سازي دارد كه مي توان به غلظت O2AL3 و MgO اشاره كرد. در اين خصوص نقش دما، غلظت اسيد، و زمان فعال سازي نيز در اين فرآيند اهميت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تراب، م.، و کوهساری، ا. (1382). بررسی کانی شناختی و ترکیب شیمیایی بنتونیت, در جهت فعال سازی آن به روش شیمیایی. بلورشناسی و کانی شناسی ایران, 11(1), 3-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3215Vancouver : کپی

تراب محمدفرهاد، کوهساری امیرحسین. بررسی کانی شناختی و ترکیب شیمیایی بنتونیت, در جهت فعال سازی آن به روش شیمیایی. بلورشناسی و کانی شناسی ایران. 1382 [cited 2021June19];11(1):3-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3215IEEE : کپی

تراب، م.، کوهساری، ا.، 1382. بررسی کانی شناختی و ترکیب شیمیایی بنتونیت, در جهت فعال سازی آن به روش شیمیایی. بلورشناسی و کانی شناسی ایران, [online] 11(1), pp.3-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3215. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 435 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی