برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  29 , شماره  31 ; از صفحه 13 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

توسعه روشهاي شستشو در فيلترهاي درشت دانه با جريان افقي مستقيم (DHRF)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

فيلترهاي درشت افقي (HRF) در دهه‌هاي نيمه دوم قرن بيستم به عنوان پيش‌تصفيه مناسب براي تأمين شرايط كيفي آب ورودي فيلترهاي كند ماسه‌اي و در برخي موارد براي حذف آهن و منگنز دو ظرفيتي از آب زيرزميني مورد استفاده قرار گرفته است. عملكرد اين فيلترها با تزريق مقادير محدود مواد منعقد كننده و اختلاط سريع در دو دهه اخير توسعه قابل توجهي داشته است كه به آن فيلتراسيون مستقيم درشت افقي (DHRF) گفته مي‌شود. اين نوع فيلترها با توجه به استفاده از مواد طبيعي براي فيلتراسيون، عدم استفاده از قطعات متحرك مكانيكي و سادگي احداث و بهره برداری، واحدهای مناسبی برای تصفیه آب ارزان قیمت برای مناطق محروم و کم جمعيت شناخته شده‌اند. بزرگترين مشكل موجود در راه بهره‌برداري وسيع از اين نوع فيلترها ضعف روشهاي شستشوي متعارف در آنها مي‌باشد.
اهداف كلي اين تحقيق عبارتند از:
1- بررسي تاثير تعبيه محفظه‌هاي تجمع
رسوبات در كف فيلترها در جلوگيري از توسعه افت فشار در فيلتر و بهبود راندمان شستشوي فيلتر با توجه به افزايش تدريجي سرعت جريان و تنش آب شستشو در عبور از مجاري تخلخل بين مواد پر كننده محفظه‌هاي قيفي شكل زيرين.
2- بررسي تاثير پالسي هوا در
طول عمليات شستشوي هيدروليكي فيلترهاي درشت دانه افقي مستقيم بر راندمان تخليه رسوبات و بازيابي فيلتر.
نتايج آزمايشات انجام شده در اين تحقيق در مقايسه با نتايج
ارایه شده توسط محققين ديگر نشان مي‌دهد كه با تعبيه يك ناحيه تجمع رسوبات در كف فيلتر، اولا توسعه افت فشار در طول دوره بهره‌برداري بين دو شستشو بسيار ناچيز مي‌شود و ثانيا شستشوي هيدروليكي مواد فيلتري و نگهدارنده با راندمان بهتري صورت مي‌پذيرد. به طوري كه در طول آزمايشات پايلوتي با دوره‌هاي بهره‌برداري يك هفته‌اي و نرخ فيلتراسيون تا 6/5 متر مكعب بر متر مربع در ساعت هيچگاه افت فشار در طول فيلتر به بيش از سه سانتي‌متر نرسيد. همچنين ضريب گرفتگي فيلتر در شستشوي با فواصل زماني، نرخ فيلتراسيون و كدورت ورودي مختلف (در محدوده‌هاي مجاز تغييرات) نهايتا به كمتر از دو درصد وزني مواد فيلتري محدود مي‌گردد. همچنين نتايج بررسي تاثير هوادهي پالسي بر روي راندمان تخليه رسوبات نشان مي‌دهد كه در اثر اين عمل نرخ درصد تجمعي رسوبات در جان فيلتر 18 تا 24 درصد كاهش مي‌يابد. ليكن با توجه به فلسفه استفاده از اين نوع فيلترها و به دليل مصرف انرژي و نياز به راهبري بيشتر توصيه نشده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فاضلی، م.، و ترابیان، ع. (1382). توسعه روشهای شستشو در فیلترهای درشت دانه با جریان افقی مستقیم (DHRF). محیط شناسی, 29(31), 13-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3186Vancouver : کپی

فاضلی مجتبی، ترابیان علی. توسعه روشهای شستشو در فیلترهای درشت دانه با جریان افقی مستقیم (DHRF). محیط شناسی. 1382 [cited 2021June24];29(31):13-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3186IEEE : کپی

فاضلی، م.، ترابیان، ع.، 1382. توسعه روشهای شستشو در فیلترهای درشت دانه با جریان افقی مستقیم (DHRF). محیط شناسی, [online] 29(31), pp.13-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3186. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی