برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  29 , شماره  31 ; از صفحه 31 تا صفحه 36 .
 
عنوان مقاله: 

خصوصيات شيميایي و غلظت برخي عناصر سنگين در پساب واحدهاي صنعتي نساجي شهر يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات خاک و آب اصفهان
 
چکیده: 

در زمان حاضر پالايش و پاكسازي آبها از آلاينده‌ها به ويژه عناصر سنگين به شكل يكي از مسایل مهم روز در آمده است. بهره برداري روز افزون از كارخانه‌ها و استفاده از كودهاي شيميایي، آفت كش‌ها، مواد سوختي و رنگي در مقياس عظيم، منابع مختلف آلودگي‌ آبها را تشكيل مي‌دهند. در نتيجه امروزه در منابع جهان بيش از 700 نوع ماده شيميايي شناسايي شده است كه اغلب آنها بسيار خطرناك مي‌باشند.
استان يزد به عنوان يكي از
مناطق خشك كشور از نظر منابع آب داراي محدوديت كيفي و كمي است. لذا بهره‌برداري مجدد از پسابهاي صنعتي مي‌تواند تا حدودي كمبود آب را در سطح استان جبران نمايد. بررسي خصوصيات فيزيكي و شيميايي پسابهاي خروجي از واحدهاي صنعتي مي‌تواند آگاهي لازم از آلاينده‌هاي موجود را ارایه نمايد. اطلاع از وضعيت آلاينده‌ها در جلوگيري از آلودگي محيط زيست با ارایه راه‌كارها و همچنين چگونگي تصفيه پسابها براي بهره‌برداري مجدد از آن‌ها موثر است.
در تحقيق حاضر چهار واحد صنعتي ريسندگي و
بافندگي يزد با (1) جنوب (2) درخشان (3) و تابان (4) در شهر يزد مورد بررسي قرار گرفته‌اند. در هر واحد صنعتي نمونه برداري از پساب به صورت ماهانه و به مدت 6 ماه انجام شده و با انتقال نمونه‌ها به آزمايشگاه برخي خصوصيات شيميايي آب از جمله pH, EC, Na+, K+, Ca+2, Mg+2, So4-2. CO3-2, HCO3- و غلظت عناصر سنگين Pb, Cd و Ni در نمونه‌هاي پساب اندازه گيري گرديدند.
نتايج نشان داد كه در واحد صنعتي شماره (1) غلظت كلسيم، منيزيم، كلرور بي
كربنات، در واحد صنعتي شماره (2) EC, pH، غلظت كلسيم، منيزيم، كلر، سولفات و بي‌كربنات و در واحد صنعتي شماره (3) غلظت كلسيم، منيزيم، كلر و بي كربنات و در واحد صنعتي شماره (4) pH، غلظت كلسيم، منيزيم، كلر و بي‌كربنات فراتر از حد مجاز غلظت اين آلاينده ها بودند. غلظت عناصر سنگين در پساب كليه واحدهاي صنعتي در نمونه‌هاي پساب کلیه واحدهای صنعتی در نمونه های پساب كمتر از حد مجاز آلاينده‌ها بود و پساب‌هاي واحدهاي مذكور از نظر اين فلزت جهت استفاده مجدد يا ورود به محيط زيست خطرساز نمي‌باشند.
در مجموع
مي‌توان نتيجه گيري كرد كه پسابهاي مذكور از نظر بعضي پارامترها از جمله غلظت كلر، سولفات، بي كربنات، كلسيم، منيزيم و pH بيش از مقادير مجاز بوده ولي از نظر عناصر سنگين مورد مطالعه محدوديتي ندارند. بنابراين ضرورت دارد جهت بهره‌برداري از پسابهاي مورد بررسي، تصفيه و جداسازي عناصر با غلظت هاي بيش از حد مجاز صورت گيرد. براي انجام تصفيه با ارایه راه‌حلهاي مناسب جهت بهره‌برداري مجدد، مطالعه و بررسي بيشتري لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحمانی، ح. (1382). خصوصیات شیمیایی و غلظت برخی عناصر سنگین در پساب واحدهای صنعتی نساجی شهر یزد. محیط شناسی, 29(31), 31-36. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3184Vancouver : کپی

رحمانی حمیدرضا. خصوصیات شیمیایی و غلظت برخی عناصر سنگین در پساب واحدهای صنعتی نساجی شهر یزد. محیط شناسی. 1382 [cited 2021June20];29(31):31-36. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3184IEEE : کپی

رحمانی، ح.، 1382. خصوصیات شیمیایی و غلظت برخی عناصر سنگین در پساب واحدهای صنعتی نساجی شهر یزد. محیط شناسی, [online] 29(31), pp.31-36. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3184. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی