برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  29 , شماره  31 ; از صفحه 71 تا صفحه 88 .
 
عنوان مقاله: 

برنامه ريزي توسعه آتي جزيره قشم در چهارچوب آمايش سرزمين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

توسعه قشم از حساسيت خاصي در همه ابعاد اكولوژيك، اقتصادي و سياسي برخوردار است. اين جزيره بزرگترين جزيره ايراني خليج فارس است كه نزديكترين آنان به ساحل مي‌باشد. توسعه پايدار جزيره با توجه به ماهيت جزيره‌اي بودن آن از نظر اكولوژيكي و حضور اكوسيستم‌ هاي خاصي چون جزاير مرجاني، جنگل‌هاي حرا و اراضي خاص و وسيع داخلي آن در كنار روند نابسامان توسعه گذشته‌اش و طرح‌هاي توسعه جاه طلبانه‌اي كه براي اين منطقه آزاد پيش‌بيني شده است مستلزم دقت خاصي خواهد بود كه بايد حتما بر شناخت دقيق وضعيت موجود از همه نظر، برنامه ريزي آزمايشي و مديريتي مستمر از نظر محيط زيست مبتني باشد.
اين تحقيق با اين هدف به شناسایي وضعيت محيط زيست، ارزيابي توان و
ظرفيت برد اراضي و اكوسيستم‌هاي آن اقدام نموده و با توجه به استعدادها، مزيت‌هاي نسبي و حساسيت‌ها و نابساماني‌هاي زيست محيطي آن برنامه‌ريزي آمايشي ارایه مي‌دهد. با توجه به ضرورت اجرايي بودن خروجي اين مطالعات، ابعاد اقتصادي - اجتماعي و نظام اداري و تقسيمات كشوري در فرآيند برنامه ريزي با دقت لحاظ گرديد. بر اساس نتايج مطالعات مناسبترين كاربريها و مناسبترين نواحي براي هر كاربري به تفكيك دهستانهاي جزيره تعريف شد. بر اساس ارزيابي توان جزيره قشم، توان توسعه كاربريهاي توريسم (گسترده و متمركز) و نيز توسعه صنعتي بيش از ديگر كاربريها و استعداد نسبي آن براي كشاورزي، مرتعداري و حفاظت است. جزيره فاقد توان براي توسعه آبزي پروري است. با توجه به كليه جوانب، كاربري توريسم و حفاظت براي توسعه همه جانبه و پايدار جزيره از اولويت برخوردارند.
اجراي خروجي و نتايج مطالعات مستلزم تدوين طرح توسعه و نظام
مديريتي زيست محيطي براي دهستان‌ها و همين طور ايجاد هماهنگي منطقه‌اي بين دهستان‌ها خواهد بود كه ماهيت و رئوس مطالب آن در كنار تمهيدات و اقدامات ضروري ديگر در بخش نتيجه‌گيري و پيشنهادها ارایه گرديده است. در هر حال استفاده از راهبردها و نتايج حاصل از اين طرح، در صورت مساعدت مسوولين، زمينه را براي تدوين و استقرار نظام مديريت مستمر زيست محيطي آماده نموده است. استقرار چنين نظامي اگرچه در سطح ملي هنوز ميسر نشده و در آينده نزديك نيز به نظر قابل دسترس نمي‌رسد ولي براي جزيره قشم با توجه به جزيره بودن آن و حضور ذخيره‌گاه زيست كره و تمايل اكوتوريسم در آنجا كاملا قابل دسترسي به نظر مي‌رسد كه در حقيقت يك فرصت و مزيت نسبي براي قشم محسوب مي‌گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورابراهیم زاده، ش.، و یاوری، ا. (1382). برنامه ریزی توسعه آتی جزیره قشم در چهارچوب آمایش سرزمین. محیط شناسی, 29(31), 71-88. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3181Vancouver : کپی

پورابراهیم زاده شراره، یاوری احمدرضا. برنامه ریزی توسعه آتی جزیره قشم در چهارچوب آمایش سرزمین. محیط شناسی. 1382 [cited 2021May17];29(31):71-88. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3181IEEE : کپی

پورابراهیم زاده، ش.، یاوری، ا.، 1382. برنامه ریزی توسعه آتی جزیره قشم در چهارچوب آمایش سرزمین. محیط شناسی, [online] 29(31), pp.71-88. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3181. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 243 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی