برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گردشگري و تبارشناسي صورتبندي يك پديده جغرافيايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در عصر سنت: جهانگردي رنج سفر بردن، شناخت، آگاهي در افقهاي اسطوره اي، دين باوري (زيارت) و ماوراءالطبيعه است هر چند كه نبايد انگيزه هاي ديگر مانند تجارت و آموزش را دست كم گرفت. اما اساس جهانگردي بر ميناي سود و لذت بردن نيست در عصر سنت، سرمايه داري جايي در جهانگردي ندارد.

در عصر مدرن: گردشگري نتيجه مدرنيته است. فرار از زندگي ماشيني، گذران اوقات فراقت، سفر، تجربه، تفريح، لذت بردن، آسايش طلبي، برتري جويي و سود جويي است. گردشگري مدرن پناه بردن به لذتهاي جسماني و سودجويي است. گردشگري پديده ايست صنعتي در اختيار سرمايه داري. سرمايه داري بخشي از كره زمين(دريا، آفتاب، ماسه، سكس، كوهستان برفگير و ...) را تبديل به جايگاهي براي لذت بردن گردشگر و سودجويي صنعت توريسم كرده است.

در عصر پست مدرن : گردشگري فرهنگي (ديدار آثار باستاني، تاريخي، بهره گيري از تنوع فرهنگي، خوراك، پوشاك، ساختمان، شيوه زندگي، زندگي شهري، روستايي، عشايري، جنگل نشيني) و ديدار از طبيعت، جنگل، كوه، كوير، زير دريا و ... را مطرح مي‌كند. در عصر پست مدرنیسم سرمایه داری، دریچه ای به وسعت همه کره ارض را از اعماق اقیانوس تا قلل کوه ها، از جنگل نشینان و عشایر آفریقا تا شهروندان نیویورکی را به سوی گردشکری می گشاید . در عصر پست مدرن همه جا و همه چیز می تواند سوژه گردشگری باشد.

در عصر پست پست مدرن: عصر اطلاعات الکترونیکی، انسانها در خانه خود در روی مبل خود و در پشت میز کار خود با استفاده از تلویزیون، ویدئو، آنتن ماهواره،  اینترنت گردشگرند.گردشگرانی بی حرکت، مبل نشین و مجازی هستند. آنها با تصاویر از همه مواهب طبیعی و انواع فرهنگها، از دریا، آفتاب، ماسه، سکس، باستان شناسی ، تاریخ، پدیده های زیر دریا، روی دریا و اعماق آسمان استفاده می کنند و هر روز و هر شب، در گردشگری مجازی هستند و در خدمت سرمایه داری .این گردشگری دموکراتیزه و عمومی شده از نظر اقتصادی بیش از هر نوع گردشگری دیگر به صنعت توریسم الکترونیکی خدمت می رساند و ظاهرا بیش از هر نوع  گردشگری دیگر برای مردم فقیر به عدالت اجتماعی نزدیک تر است.آنهایی که هرگز نمی توانند به اسکی، دریا، به هاوایی، و هونولولو بروند در داخل خانه خود به هر جا حتی به اعماق جسم خود سفر می کنند.

مهم آن است که در همین عصر پست مدرن همه انواع گردشگری از زیارت مکانهای  مقدس تا فرو رفتن جسم خویش هنوز وجود دارد.

مقاله حاضر کوشش دارد مساله تبارشناسی گردشگری را به طور خلاصه بررسی نماید.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

پاپلی یزدی، م.، و سقایی، م. (1382). گردشگری و تبارشناسی صورتبندی یک پدیده جغرافیایی. تحقیقات جغرافیایی, 18(1 (پیاپی 68)), 24-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3152Vancouver : کپی

پاپلی یزدی محمدحسین، سقایی مهدی. گردشگری و تبارشناسی صورتبندی یک پدیده جغرافیایی. تحقیقات جغرافیایی. 1382 [cited 2021April13];18(1 (پیاپی 68)):24-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3152IEEE : کپی

پاپلی یزدی، م.، سقایی، م.، 1382. گردشگری و تبارشناسی صورتبندی یک پدیده جغرافیایی. تحقیقات جغرافیایی, [online] 18(1 (پیاپی 68)), pp.24-49. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=3152>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 351 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی